O letných dodávkach plynu Ukrajine sa bude rokovať v marci

3. marca 2015 8:50
Autor: SITA

Vyplýva to z pondelkových rokovaní v Bruseli pod taktovkou viceprezidenta Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Podľa jeho slov dodávky plynu do EÚ nie sú ohrozené.

Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. SITA

Rusko a Ukrajina sa dohodli na tom, že o „letnom balíku“ dodávok plynu budú rokovať neskôr počas marca. „Dohodli sme sa diskusiách o dodávkach počas leta. Uskutočnia sa koncom marca. Týka sa to naplnenia podzemných zásobníkov plynom,“ povedal ruský minister energetiky Alexander Novak.

Dodávky do Európy podľa Šefčoviča nie sú ohrozené

Počas pondelkových rokovaní v Bruseli pod taktovkou viceprezidenta Európskej komisie (EK) Maroša Šefčoviča Kyjev získal záruku, že nebude platiť za dodávky na územia, ktoré kontrolujú rebeli. „Zimný balík“ ruského plynu pre Ukrajinu bude v platnosti do konca tohto mesiaca. „Dokázali sme zabezpečiť úplné uplatnenie zimného balíka dodávok plynu na Ukrajinu,“ povedal Šefčovič. Zároveň vyhlásil, že dodávky plynu do EÚ ohrozené nie sú. Podľa jeho slov „dodávky plynu na trhy v EÚ sú naďalej v bezpečí“.

Plyn na marec je dohodnutý

Naftogaz si od ruského Gazpromu objedná a predplatí dostatočné množstvo plynu na pokrytie domácej spotreby na Ukrajine v marci. Zároveň bude naďalej garantovať plynulý tranzit plynu do EÚ. Gazprom bude dodávať do 114 mil. metrov kubických predplateného a objednaného plynu denne na spoločne dohodnuté miesta doručenia. O dodávkach do oblastí Doneck a Luhansk sa bude ešte hovoriť.

Ukrajina možno dostane opäť zľavu

Moskva by mohla pritom Ukrajine na základe existujúceho kontraktu dodávať plyn so zľavou aj v druhom kvartáli. Uviedol to v utorok ruský minister energetiky Alexander Novak pre televíznu stanicu Rossija 24. Podľa zmluvy, ktorá je platná do konca tohto mesiaca, predáva Moskva Ukrajine plyn so zľavou 100 USD na tisíc metrov kubických.Čo si o tom myslíte?