Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa
Ilustračné foto
10. septembra 2018 14:12 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

O budúcnosti biomasy budú poslanci rokovať neskôr

Predkladatelia novely zákona o podpore OZE chcú dať koaličným poslancom ešte čas na rokovanie.

O budúcnosti využívania biomasy sa na septembrovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR) rokovať nebude. Opoziční poslanci sa totiž rozhodli stiahnuť novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), vďaka ktorej by sa malo zrušiť dotovanie spaľovania kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. „V rámci schvaľovania programu ako predkladatelia navrhneme jej stiahnutie a preloženie na ďalšiu schôdzu, kedy by malo dôjsť k druhému a verme, že aj k tretiemu čítaniu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk poslanec za stranu SaS Karol Galek.

Dôvodom stiahnutia novely je podľa tímlídra liberálov pre energetiku situácia, ktorá nastala na parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. „Koaliční poslanci tohto výboru prejavili vôľu takúto novelu podporiť, avšak podmienili to ďalším rokovaním o spoločnom pozmeňujúcom návrhu. K novele sa tak ako predkladatelia s členmi výboru ešte stretneme a v priebehu mesiaca sa pokúsime nájsť spoločné riešenie,“ vysvetlil Galek.

Podmienkou predkladateľov novely zákona o podpore OZE bude, aby ostala zachovaná podstata novely. „Teda, aby sa na dotovanú výrobu elektriny z biomasy nepoužívalo kvalitné drevo a ochránili sme tak naše lesy od nezmyselného drancovania,“ konštatoval Galek.

Hlavným cieľom predloženého návrhu je dosiahnuť zrušenie dotovania spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu. Poslanci, ktorí novelu predložili, upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. S ich argumentmi sa však nestotožnili energetici a lesní odborníci, ako aj Asociácia priemyselnej ekológie. Tí tvrdia, že argumenty opozičných poslancov sú minimálne zavádzajúce.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame