Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
28. mája 2018 13:21 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nový ruský plynovod je podľa poľského premiéra „novou hybridnou zbraňou“

Plánovaný plynovod Nord Stream 2 cez Baltské more by zdvojnásobil objem ruského zemného plynu prepravovaného priamo do Nemecka, ale obišiel by Poľsko a Ukrajinu.

Plánovaný ruský plynovod Nord Stream 2 je podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckeho „novou hybridnou zbraňou“ a Moskva ju podľa neho chce použiť na podkopanie NATO a Európskej únie. V prejave na zasadaní Parlamentného zhromaždenia NATO vo Varšave poľský premiér v pondelok plynovod Nord Stream 2 označil za „otrávenú pilulku pre európsku bezpečnosť“.

Plánovaný plynovod cez Baltské more by zdvojnásobil objem zemného plynu prepravovaného priamo do Nemecka z nových ložísk na Sibíri, ale obišiel by Poľsko a Ukrajinu. Spoločne s Poľskom projekt Nord Stream 2 odmietajú USA a niektorí členovia Európskej únie. Ruský prezident Vladimir Putin naznačuje, že nesúhlas USA s týmto plynovodom pramení z túžby prezidenta Donalda Trumpa podporiť export amerického skvapalneného zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame