Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sídlo spoločnosti SPP
Sídlo spoločnosti SPP SITA
7. februára 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nový akcionár SPP analyzuje plánované projekty

Nový akcionár Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH), analyzuje v podniku plánované projekty. Medzi projekty, na ktoré si chce 49-percentný akcionár SPP bližšie posvietiť, patrí aj výstavba geotermálnej elektrárne pri Košiciach. Plynári sa preto nechceli zatiaľ vyjadriť, či je tento projekt ešte reálny. „Po vstupe nového akcionára do spoločnosti sa niektoré projekty analyzujú, preto sa k téme nebudeme momentálne vyjadrovať,“ uviedla pre agentúru SITA špecialistka externej komunikácie SPP Patricia Kubicová.

Projekt výstavby geotermálnej elektrárne pri Košiciach má SPP realizovať prostredníctvom spoločnosti Geoterm Košice, a.s., v ktorej je majoritným akcionárom. Realizácia projektu nebola istá ani počas šéfovania bývalých zahraničných akcionárov SPP, spoločností E.ON Rurgas a GDF Suez. Bývalý šéf plynární Jean-Jacques Ciazynski začiatkom minulého roka v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že okolo projektu sa musia vyjasniť otvorené otázky. Dominantný dodávateľ plynu pred rokom nebol ešte presvedčený o ekonomickej výhodnosti projektu výstavby geotermálnej elektrárne na východe Slovenska.

Podľa pôvodných plánov mala byť elektráreň postavená už v roku 2011, neskôr sa hovorilo o roku 2013. Nastal však sklz, ktorý podľa plynárov spôsobilo to, že bolo treba získať nové rôzne povolenia. Spoločnosť Geoterm Košice na svojej internetovej stránke však informovala o pokroku v projekte. „Dokončili sme výkup pozemkov pre geotermálne strediská, získali sme stavebné povolenia na geotermálne strediská a stavebné povolenia na teplovody. Dokončili sme projektovú dokumentáciu elektrárne, pripravená je tendrová dokumentácia na vrtné práce. Úspešne sme taktiež vykonali poloprevádzkovú hydrodynamickú skúšku geotermálnych vrtov,“ uviedla spoločnosť.

Geotermálna elektráreň s výkonom 3,5 megawattu by sa mala nachádzať v stredisku Ďurkov. Pred zhruba štyrmi rokmi plynári predpokladali, že projekt by si mal vyžiadať približne 30 mil. eur. Podľa pôvodných plánov mala elektráreň ročne vyrobiť 23 tisíc megawatthodín elektrickej energie, ktorou by mohli rok zásobovať 11 tisíc domácnosti. V roku 2010 získal projekt od Ministerstva hospodárstva SR aj osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez osvedčenia od rezortu hospodárstva nemôže investor začať s realizáciou energetického

Spoločnosť Geoterm Košice bola založená v roku 2001 za účelom realizácie projektu „Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline“. Zakladajúcimi akcionármi spoločnosti sú SPP, Slovgeoterm a mesto Košice. V roku 2002 sa stali akcionármi spoločnosti C.F.G Orleans a Dalkia International. Slovenský plynárenský priemysel podľa internetovej stránky vlastní vo firme Geoterm Košice takmer 96-percentný podiel.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila od bývalých zahraničných akcionárov 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Zvyšný 51-percentný podiel naďalej vlastní Fond národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame