Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiér Robert Fico minister hospodárstva Peter Žiga MH
Premiér Robert Fico (uprostred vľavo) a minister hospodárstva Peter Žiga (uprostred vpravo) počas oficiálneho uvedenia ministra na rezort. SITA
19. apríla 2017 13:05 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nové pravidlá pre štátnych nominantov majú zabrániť aj chaosu s cenami energií

Zástupca štátu v podniku s účasťou štátu bude povinný bezodkladne informovať ministerstvo o návrhoch cien a iných návrhoch v konaní o cenovej regulácii pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a Radou pre reguláciu.

Zástupcovia štátu v spoločnostiach, ktoré ovláda štát, budú mať nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR totiž mení pravidlá pre činnosť zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Vládny kabinet s novými pravidlami výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu súhlasil.

Jedno z opatrení

Prijatím nových pravidiel by sa podľa ministra hospodárstva Petra Žigu malo napríklad zabrániť podobnej situácii, aká bola na začiatku roka v otázke chaosu s cenami energií. „Patrí to do skupiny opatrení, ktoré sme prijali po januárovej energetickej kríze. Nominanti štátu sa doteraz správali podľa nejakého nariadenia vlády, ale v zásade informovať svojho akcionára bolo na ich dobrovoľnom rozhodnutí. Teraz sme im dali povinnosť, aby v zásadných otázkach informovali svojho akcionára vopred,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister Žiga.

Základné informovanie

Zástupca štátu bude po novom povinný informovať ministerstvo, ktoré ho do funkcie nominovalo, o termíne každého zasadnutia orgánu spoločnosti. Na požiadanie bude musieť predložiť podklady a materiály súvisiace so zasadnutím a informovať o záležitostiach spoločnosti, ktoré majú byť predmetom rokovania orgánu.

Podrobné údaje

Nominant štátu bude musieť zodpovednému ministerstvu bezodkladne predložiť návrhy na zvýšenie alebo zníženie základného imania spoločnosti, návrhy na zmenu stanov spoločnosti a návrhy na uzatvorenie zmlúv týkajúcich sa nadobudnutia, prevodu alebo zaťaženia akcií spoločností. Taktiež bude povinný bezodkladne informovať ministerstvo o návrhoch cien a iných návrhoch v konaní o cenovej regulácii pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a Radou pre reguláciu, o návrhoch na uzatvorenie zmlúv so spriaznenými osobami a návrhoch na uzatvorenie zmlúv týkajúcich sa nadobudnutia, prevodu alebo zaťaženia nehnuteľného majetku spoločnosti.

„Taktiež budú musieť zástupcovia štátu poskytnúť zápisnicu z každého zasadnutia orgánu spoločnosti, ktorého je členom, či zabezpečiť základné informácie o hospodárení spoločnosti potrebné pre tvorbu rozpočtu verejnej správy spolu s komentárom k základným ekonomickým ukazovateľom, ako aj špecifikáciou a kvantifikovaním významných vplyvov na hospodárenie spoločnosti, a to bez zbytočného odkladu, odkedy tieto informácie získa,“ uviedol rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame