Nové elektrické vedenia s Maďarskom prachom nezapadli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS

Projekty výstavby vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka sú v štádiu pred začatím procesu územného konania. Taktiež sa čaká na súhlas maďarského prevádzkovateľa prenosovej sústavy s podpisom zmluvy o výstavbe spomínaných vedení.

K dvom starým elektrickým vedeniam medzi Slovenskom a Maďarskom by mali pribudnúť dve nové vedenia. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) aj naďalej pracuje na projektoch nových 400-kilovoltových vedení na trase Gabčíkovo – Gönyu – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka. Nové elektrické vedenia sú dobrou správou pre Slovensko, keďže zvýšia bezpečnosť prevádzky slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Taktiež dávajú šancu pre lepšie uplatnenie nových jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré sa v súčasnosti dostavujú. Nové vedenia totiž umožnia väčší priestor na vývoz elektriny vyrobenej v treťom a vo štvrtom mochoveckom jadrovom bloku smerom na Balkán, ktorý nedostatkom elektriny trpí.

Čakajú na povolenia

Projekty výstavby vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka sú v štádiu pred začatím procesu územného konania. „S fyzickou výstavbou vedení sa začne až po vydaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák. Ešte predtým sa však pripravuje podpis zmluvy o výstavbe vedení medzi maďarským a slovenským prevádzkovateľom prenosových sústav. „Následne začneme proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa inžinierskych a projektových činností, paralelne pre oba projekty vedení,“ dodal Deák.

Termín výstavby môže meškať

Nové vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom by mali byť postavené do konca roka 2018. SEPS však nevie v súčasnosti vylúčiť, že projekty môžu mať určitý sklz. Všetko totiž bude záležať od toho, kedy sa podarí podpísať zmluvu medzi zainteresovanými prevádzkovateľmi prenosových sústav. „Z dôvodu pretrvávajúceho meškania schválenia zmluvy o výstavbe vedení na strane maďarského prevádzkovateľa prenosovej sústavy firmy MAVIR sa pôvodný termín ukončenia výstavby vedení môže posunúť. K novému termínu uvedenia oboch vedení do prevádzky sa tak budeme môcť zodpovedne vyjadriť až po podpise spomínanej zmluvy,“ konštatoval Deák.

Projekt za desiatky miliónov

Výstavba nových vedení by si mala na slovenskej strane vyžiadať spolu s úpravami v koncových rozvodniach zhruba 60 miliónov eur. Táto suma však nemusí byť konečná. „Skutočné náklady na realizáciu budú známe až po ukončení verejného obstarávania na výber realizátora stavby,“ upozornil Deák.

Významný projekt

Keďže slovensko-maďarský profil bol identifikovaný ako jedno z úzkych miest vo východnom regióne centrálnej Európy, jeho posilnenie patrí medzi prioritné projekty spoločného záujmu. „Cieľom Európskej únie je vytvorenie jednotného trhu s elektrinou pre zvýšenie konkurenčnej schopnosti jednotlivých jej regiónov. K naplneniu tohto cieľa je potrebná primeraná elektroenergetická infraštruktúra, ktorá však v niektorých regiónoch EÚ nespĺňa požiadavky na takúto prevádzku,“ uviedol Deák s tým, že práve na slovensko-maďarskom profile v niektorých časových obdobiach vznikajú také prevádzkové stavy, keď musí SEPS zabezpečiť bezpečnú prevádzku rôznymi neštandardnými prevádzkovými opatreniami. SEPS už zaslala vo výzve na predkladanie žiadostí v rámci programu Connecting Europe Facility za rok 2015 žiadosti na udelenie finančného príspevku na financovanie inžinierskych a projektových činností súvisiacich s výstavbou nových vedení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava