Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
13. apríla 2015 15:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Novatek chce na projekt Yamal LNG miliardové úvery

Dohodu s globálnymi exportnými agentúrami o financovaní terminálu pre skvapalnený zemný plyn Yamal LNG očakáva ruský producent plynu do polovice tohto roka.

Ruský producent plynu Novatek očakáva, že od globálnych exportných agentúr si do polovice tohto roka zabezpečí na financovanie projektu spracovania skvapalneného zemného plynu Yamal LNG úvery vo výške 5 mld. USD. Informoval o tom v pondelok generálny riaditeľ spoločnosti Leonid Michelson. Generálny riaditeľ francúzskej spoločnosti Total, ktorá ja partnerom v projekte, Patrick Pouyanne dodal, že firmy rokujú aj s čínskymi inštitúciami s cieľom získať ďalších 10 až 15 mld. USD. Celková hodnota projektu je podľa agentúry Reuters 27 mld. USD.

Jedným z vlastníkov spoločnosti Novatek, ktorá má v projekte Yamal LNG podiel 60 %, je miliardár Gennadij Timčenko. Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina sa zároveň nachádza na zozname osôb, ktoré sú pre postoj Ruska voči Ukrajine terčom sankcií zo strany USA.

Spoločnosť Yamal LNG buduje v regióne severozápadnej Sibíri terminál pre skvapalnený zemný plyn s ročnou kapacitou 16,5 milióna ton. Začiatok výroby skvapalneného zemného plynu je plánovaný na rok 2017. Akcionármi v spoločnom podniku pre ťažbu a skvapalňovanie plynu na polostrove Jamal sú aj francúzsky koncern Total a čínska spoločnosť CNPC.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame