Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP
28. mája 2014 13:44 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nová stratégia energetickej bezpečnosti EÚ je na svete

Stratégia kladie dôraz aj na potrebu koordinovať vnútroštátne energeticko-politické rozhodnutia a dôležitosť jednotného postupu pri rokovaní s externými partnermi. Lídri Európskej únie budú o nej rokovať koncom júna.

Európska komisia navrhla novú Európsku stratégiu energetickej bezpečnosti. Medzi jej hlavnými bodmi figuruje diverzifikácia externých zdrojov energie, modernizácia energetickej infraštruktúry, zavŕšenie vnútorného trhu s energiou a úspory energie. Stratégia kladie dôraz aj na potrebu koordinovať vnútroštátne energeticko-politické rozhodnutia a dôležitosť jednotného postupu pri rokovaní s externými partnermi. „EÚ po plynovej kríze v roku 2009 vykonala veľký kus práce s cieľom zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť. Napriek tomu je v tejto oblasti naďalej zraniteľná, čo sme si jasne uvedomili v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine. Keďže sme od dovozu závislí do takej miery, že dovážame vyše 50 % energie, musíme podniknúť ďalšie kroky,“ uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Lídri Európskej únie sa novou stratégiou budú zaoberať na júnovom zasadnutí.

Budú záťažové testy?

Komisia s cieľom zabezpečiť nepretržité dodávky plynu počas nastávajúcej zimy navrhuje vykonanie záťažových testov. Tieto testy by sa mali vykonať na regionálnej úrovni alebo na úrovni EÚ v podobe simulácie prerušenia dodávok plynu. Zámerom je preskúmať, ako by sa energetický systém vyrovnal s ohrozením bezpečnosti dodávok. Výsledkom by mali byť vypracované núdzové plány. „Želáme si silné a stabilné partnerstvá s dôležitými dodávateľmi, ale nesmieme sa stať obeťou politického a obchodného vydierania. EÚ a jej členské štáty majú dlhý zoznam úloh, do ktorých sa musia pustiť. Spoločne musíme posilniť našu solidaritu so zraniteľnejšími členskými štátmi. Takisto musíme dokončiť vnútorný trh s energiou, zlepšiť našu infraštruktúru, dosiahnuť väčšiu vlastnú energetickú efektívnosť a lepšie využívať svoje vlastné zdroje energie. Navyše musíme urýchliť proces diverzifikácie externých dodávok energie, predovšetkým plynu. Pomôžu nám jedine konkrétne opatrenia,“ povedal eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

Rusi dodávajú najviac

V minulom roku pochádzalo 39 % dovozu plynu do EÚ z Ruska, 33 % z Nórska a 22 % z krajín severnej Afriky (Alžírsko, Líbya). EÚ plánuje udržať partnerské vzťahy so spoľahlivými partnermi, zároveň však bude hľadať nových partnerov a dodávateľské trasy. Napríklad plánuje rozšíriť južný koridor zemného plynu v oblasti Kaspickej panvy, rozvinúť stredozemský plynárenský uzol a zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). V súčasnosti vyše 50 % potreby energie v EÚ pokrývajú externí dodávatelia. V roku 2012 takmer 90 % ropy, 66 % zemného plynu a 42 % tuhého paliva spotrebovaných v EÚ pochádzalo z dovozu, čo predstavuje výdavky vo výške vyše jednej miliardy eur denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame