Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
25. septembra 2014 14:40 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Nová jadrová elektráreň tak skoro nebude

Počas prvej vlády Roberta Fica sa hovorilo, že nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mohla byť postavená do roku 2020. Neskôr to mal byť rok 2025. V súčasnosti sa už hovorí, že nový jadrový zdroj by mohol byť pripojený do siete v roku 2030.

O výstavbe novej jadrovej elektrárne sa začalo rozprávať hneď potom, ako sme na povel Európskej únie museli odstaviť dva jadrové bloky elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Prvá vláda Roberta Fica projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach hneď požehnala a založila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS), ktorá mala celý projekt rozbehnúť. Do spoločnosti vstúpil aj zahraničný akcionár, spoločnosť ČEZ, ktorá mala priniesť hlavne finančné zdroje potrebné na rozbeh projektu. Predstavy prvej Ficovej vlády boli zo začiatku veľmi optimistické, keď hovorili, že nová jadrová elektráreň na Slovensku by mohla uzrieť svetlo sveta už v roku 2020. Neskôr sa termín posunul na rok 2025. Dnes sa zdá, že ani tento termín nie je reálny.

Najskôr až o šestnásť rokov

Tomáš Vavruška zo spoločnosti JESS na konferencii Bezpečná dodávka energií SES 2014 uviedol, že nová jadrová elektráreň by mohla reálne dodávať elektrinu do siete až o šestnásť rokov. „Reálne je pripojenie projektu do siete okolo roku 2030,“ povedal Vavruška. Podľa neho v súčasnosti je projekt v legislatívnom procese. Na stole ho majú ekológovia, čiže prebieha proces posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie (EIA). JESS očakáva, že v septembri až októbri budúceho roka by mohlo byť v rámci EIA verejné prerokovanie. Záverečné stanovisko od Ministerstva životného prostredia SR očakávajú v prvom kvartáli 2016.

Nateraz skeptická prenosovka

Reálnosť celého projektu bude závisieť aj od možností elektrizačnej prenosovej sústavy. Elektrina z novej atómovej elektrárne by podľa súčasných pomeroch na trhu smerovala viac menej len na vývoz. A tu môže projekt naraziť. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá má na starosti prevádzku elektrizačnej prenosovej sústavy, upozorňuje, že v budúcnosti tak bude potrebné investovať do nových prenosových sietí. „Prenosové kapacity sú obmedzené, nehovoriac o tom, že ten liberalizovaný trh s elektrinou sa stále rozvíja,“ povedal výkonný riaditeľ sekcie rozvoja elektrizačnej sústavy Karol Kósa.

Kto to zafinancuje?

Projektu novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sme sa venovali aj v jednom z našich Špeciálov:

ŠPECIÁL: Projekt novej atómky sa zamotáva. Bude bez Rusov?

Veľkou neznámou v súčasnosti je, ako a kto by mal tento projekt zafinancovať. Je známe, že z projektu plánuje vycúvať česká spoločnosť ČEZ, ktorá je vo firme JESS 49-percentným akcionárom. Česi majú totiž dosť starosti s dostavbou svojej atómovej elektrárne v Temelíne. Dlho sa hovorilo, že by v projekte mohli nahradiť Čechov Rusi. Spoločnosť Rosatom sa ešte v minulom roku intenzívne zaujímala o vstup do firmy JESS. Rokovania s Ministerstvom hospodárstva SR však išli pomaly do stratena. Hovorí sa, že zástupcovia štátu sa nedohodli s ruským investorom na garantovaní výkupnej ceny elektriny vyrobenej v novej bohunickej atómovej elektrárni. Rezort hospodárstva totiž takúto podmienku zo strany Rosatomu odmietal. Či ešte majú Rusi záujem o vstupe do spomínaného jadrového projektu, nie je v súčasnosti jasné. Denisa Voleková ako riaditeľka Rosatomu na Slovensku na konferencii potvrdila, že ruský jadrový gigant má záujem expandovať na svetových trhoch, konkrétna však nebola. „Pracujeme na tom, aby sa Rosatom čo najviac a čo najrýchlejšie rozširoval. Sme veľmi otvorení akejkoľvek spolupráci na Slovensku,“ dodala Voleková. Podľa nej je ruská firma pripravená podieľať sa na Slovensku na rôznych jadrových projektoch. „Ide napríklad o predlžovanie životnosti jadrových elektrární na Slovensku a dodávanie jadrového paliva prostredníctvom našej spoločnosti TVEL. Vieme Slovensku pomôcť aj s vyraďovaním jadrových blokov,“ konštatovala Voleková.

Stovky megawattov

Podľa štúdie realizovateľnosti, ktorú si dala firma JESS vypracovať, by mohla mať nová jadrová elektráreň výkon až do 2 400 megawattov. Podľa odborníkov je však skôr reálne uvažovať nad výkonom 1 200 alebo maximálne 1 700 megawattov. Výstavba novej bohunickej atómky by si mala vyžiadať podľa pôvodných prepočtov od 4 do 6 miliárd eur. Vavruška z firmy JESS na záver skonštatoval, že firme sa už podarilo odkúpiť 95 % pozemkov z celkovej plochy potrebnej pre nový energetický zdroj.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies