Nová bohunická atómka získala ministerské osvedčenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach Foto: Ilustračné, javys.sk

Podľa osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky by mala mať nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach výkon do 1 200 megawattov.

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je o krok bližšie k realizácii. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ktorá celý projekt zastrešuje, totiž získala od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

Len 1 200 megawattov

Nová atómová elektráreň bude mať pravdepodobne najnižší možný výkon. Podľa štúdie realizovateľnosti by totiž nová jadrová elektráreň mohla mať výkon od 1 200 až do 2 400 megawattov. Rezort hospodárstva však vydal pre spoločnosť JESS osvedčenie pre nový jadrový zdroj s výkonom v Jaslovských Bohuniciach do 1 200 megawattov.

Až o pätnásť rokov

Nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá by mala nahradiť dva jadrové bloky v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1, by mohla byť pripravená vyrábať elektrinu v roku 2030. Projekt sa stále nachádza v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Spoločnosť JESS očakáva, že verejná diskusia k projektu bude zhruba o rok, a záverečné stanovisko od Ministerstva životného prostredia SR chcú dostať v prvom kvartáli roka 2016. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 miliárd eur. Pri predražovaní všetkých jadrových projektov v Európe sa však dá očakávať, aj pri tomto projekte navýšenie celkovej investície.

Spolu s Čechmi, možno aj Rusi

Projekt výstavby novej atómovej elektrárne realizuje spomínaná spoločnosť JESS. V nej stále drží 49-percentný podiel česká skupina ČEZ. Zvyšok akcií vlastní štát prostredníctvom štátnej akciovky – Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Skupina ČEZ chcela z projektu vycúvať. Ministerstvo hospodárstva SR dlho rokovalo s ruskou firmou Rosatom, ktorá mala záujem Čechov v projekte vystriedať. Rokovania medzi štátom a ruským investorom sú však nateraz ukončené. Rokovania skončili neúspechom zrejme pre jednu z požiadaviek ruského investora. Išlo o garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. S touto podmienkou nesúhlasilo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaMH Ministerstvo hospodárstva SR