Nórsky Statoil pripravuje miliardovú investíciu

13. februára 2015 11:35

Firma začne s prípravou ťažby z ropného ložiska Johan Sverdrup v Severnom mori, pričom predpokladá, že na to vynaloží financie do sumy 29 miliárd dolárov.

Ropa ťažba more
Čistý zisk firmy bol treťom kvartáli tohto roka v sume 3,692 mld. USD, zatiaľ čo analytici očakávali zisk 3,17 mld. USD. bp.com

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil oznámila, že začne prípravu ťažby z ropného ložiska Johan Sverdrup v Severnom mori, pričom predpokladá, že na to vynaloží financie do sumy 29 mld. USD a produkovať ropu z ložiska bude od roku 2019. Ide o najdrahší európsky projekt ťažby ropy z mora. Sverdrup je najväčším nálezom ropy v Severnom mori za desaťročia a odhaduje sa, že obsahuje 3 mld. barelov ropného ekvivalentu. Projekt bude rentabilný aj pri cene ropy pod úrovňou 40 USD za barel.

Prvá fáza ťažby, v rámci ktorej sa má získať 2,4 mld. ropného ekvivalentu, bude stáť 117 mld. nórskych korún (NOK). Akcionári projektu sa nedokázali dohodnúť na svojich vlastníckych podieloch a požiadali nórsku vládu, aby rozhodla ona. Nezhody však projekt nezastavia a spoločnosť Statoil uviedla, že prvá fáza ťažby by sa mala začať v roku 2019. Keď bude ťažba z náleziska kulminovať na úrovni 650 tis. barelov ropného ekvivalentu denne, bude to znamenať, že sa na celkovej nórskej ťažbe podieľa 40 percentami.

Kým o vlastníckych podieloch rozhodne nórska vláda, firmy zúčastnené na projekte sa budú riadiť odporúčaniami spoločnosti Statoil. Znamená to, že Statoil bude mať 40,0267 %, švédska firma Ludin Petroleum 22,12 %, nórska štátna holdingová firma Petoro 17,84 %, Det norske 11,8933 % a dánska spoločnosť Maersk 8,12 %.Čo si o tom myslíte?