Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Čistý zisk firmy bol treťom kvartáli tohto roka v sume 3,692 mld. USD, zatiaľ čo analytici očakávali zisk 3,17 mld. USD. bp.com
13. februára 2015 11:35 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Nórsky Statoil pripravuje miliardovú investíciu

Firma začne s prípravou ťažby z ropného ložiska Johan Sverdrup v Severnom mori, pričom predpokladá, že na to vynaloží financie do sumy 29 miliárd dolárov.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil oznámila, že začne prípravu ťažby z ropného ložiska Johan Sverdrup v Severnom mori, pričom predpokladá, že na to vynaloží financie do sumy 29 mld. USD a produkovať ropu z ložiska bude od roku 2019. Ide o najdrahší európsky projekt ťažby ropy z mora. Sverdrup je najväčším nálezom ropy v Severnom mori za desaťročia a odhaduje sa, že obsahuje 3 mld. barelov ropného ekvivalentu. Projekt bude rentabilný aj pri cene ropy pod úrovňou 40 USD za barel.

Prvá fáza ťažby, v rámci ktorej sa má získať 2,4 mld. ropného ekvivalentu, bude stáť 117 mld. nórskych korún (NOK). Akcionári projektu sa nedokázali dohodnúť na svojich vlastníckych podieloch a požiadali nórsku vládu, aby rozhodla ona. Nezhody však projekt nezastavia a spoločnosť Statoil uviedla, že prvá fáza ťažby by sa mala začať v roku 2019. Keď bude ťažba z náleziska kulminovať na úrovni 650 tis. barelov ropného ekvivalentu denne, bude to znamenať, že sa na celkovej nórskej ťažbe podieľa 40 percentami.

Kým o vlastníckych podieloch rozhodne nórska vláda, firmy zúčastnené na projekte sa budú riadiť odporúčaniami spoločnosti Statoil. Znamená to, že Statoil bude mať 40,0267 %, švédska firma Ludin Petroleum 22,12 %, nórska štátna holdingová firma Petoro 17,84 %, Det norske 11,8933 % a dánska spoločnosť Maersk 8,12 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame