Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
19. novembra 2014 13:27 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Nórsky Statoil pokračuje v prieskumoch

Podľa Ivara Aasheima, šéfa rozvoja ropných polí v spoločnosti Statoil, firma plánuje v budúcom roku viac zrýchlených prieskumných projektov.

Nórska energetická skupina Statoil bude vysokým tempom pokračovať v realizácii prieskumných vrtov a plánuje schválenie nového projektu v tomto roku, hoci ceny ropy sa nachádzajú na štvorročnom minime. Povedal to v stredu Ivar Aasheim, šéf rozvoja ropných polí v spoločnosti Statoil. Firma predpokladá, že pred vianočnými sviatkami definitívne schváli menší zrýchlený projekt rozvoja ťažby.

Keďže ceny ropy od júna klesli o približne 30 %, ropné spoločnosti sú pod tlakom, aby zabrzdili investície. „Všetko má svoje obmedzenie, takže ak cena ropy oslabí smerom k úrovni 60 USD za barel, potom bude veľmi ťažké dosiahnuť investičné rozhodnutie,“ povedal Aasheim pre agentúru Reuters. „Rátame však s tým, že v roku 2015 začneme viac zrýchlených projektov,“ konštatoval. „Ľahko môžeme mať tri, štyri či päť projektov v rokoch 2015, 2016 a 2017,“ dodal. Statoil rýchlo začína rozvoj menších objavených nekomplikovaných ložísk, čím o polovicu skracuje čas potrebný na začatie ťažby.

Generálny riaditeľ spoločnosti Statoil Eldar Saetre v pondelok povedal, že činnosť firmy v oblasti prieskumu bude v roku 2015 na podobnej úrovni ako v tomto roku. „Myslím si, že budeme na rovnakej úrovni ako v tomto roku,“ konštatoval Saetre. V októbri firma Statoil potvrdila plány, že v tomto roku dokončí približne 50 prieskumných vrtov, pričom jej celkové investície v prieskume budú zhruba vo výške 3,5 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies