Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nórsky Statoil pokračuje v prieskumoch

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Podľa Ivara Aasheima, šéfa rozvoja ropných polí v spoločnosti Statoil, firma plánuje v budúcom roku viac zrýchlených prieskumných projektov.

Nórska energetická skupina Statoil bude vysokým tempom pokračovať v realizácii prieskumných vrtov a plánuje schválenie nového projektu v tomto roku, hoci ceny ropy sa nachádzajú na štvorročnom minime. Povedal to v stredu Ivar Aasheim, šéf rozvoja ropných polí v spoločnosti Statoil. Firma predpokladá, že pred vianočnými sviatkami definitívne schváli menší zrýchlený projekt rozvoja ťažby.

Keďže ceny ropy od júna klesli o približne 30 %, ropné spoločnosti sú pod tlakom, aby zabrzdili investície. „Všetko má svoje obmedzenie, takže ak cena ropy oslabí smerom k úrovni 60 USD za barel, potom bude veľmi ťažké dosiahnuť investičné rozhodnutie,“ povedal Aasheim pre agentúru Reuters. „Rátame však s tým, že v roku 2015 začneme viac zrýchlených projektov,“ konštatoval. „Ľahko môžeme mať tri, štyri či päť projektov v rokoch 2015, 2016 a 2017,“ dodal. Statoil rýchlo začína rozvoj menších objavených nekomplikovaných ložísk, čím o polovicu skracuje čas potrebný na začatie ťažby.

Generálny riaditeľ spoločnosti Statoil Eldar Saetre v pondelok povedal, že činnosť firmy v oblasti prieskumu bude v roku 2015 na podobnej úrovni ako v tomto roku. „Myslím si, že budeme na rovnakej úrovni ako v tomto roku,“ konštatoval Saetre. V októbri firma Statoil potvrdila plány, že v tomto roku dokončí približne 50 prieskumných vrtov, pričom jej celkové investície v prieskume budú zhruba vo výške 3,5 mld. USD.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...