Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
23. augusta 2013 11:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Nórska vláda znížila prognózu cien ropy

Nórska vláda zredukovala svoju predikciu cien ropy. Predpokladá, že v budúcom roku budú o 4 % a v roku 2015 o 11 % nižšie, ako pôvodne odhadovala vzhľadom na väčšie dodávky a menší dopyt zo strany USA a Číny, čiže dvoch najväčších svetových ekonomík. Informoval o tom nórsky premiér Jens Stoltenberg. Nórsko je siedmym najväčším exportérom ropy na svete. Ako príjem štátneho rozpočtu Nórsko používa maximálne 4 % svojich tržieb za ropu a plyn. Preto prognózuje vývoj cien ropy, aby vedelo s akou sumou môže v rámci rozpočtu rátať.

Nórska vláda teraz očakáva, že priemerná cena ropy v budúcom roku bude na úrovni 600 nórskych korún (NOK) čiže 98,4 USD za barel. Pôvodne prognózovala cenu ropy v roku 2014 vo výške 625 NOK. Predpokladá pritom, že v roku 2015 cena ropy ešte viac klesne, a to na 535 NOK za barel. „V oblasti cien ropy sa zväčšuje neistota. Existuje veľká neistota, pretože USA produkujú viac ropy. Navyše Čína nakupuje menej, ako v minulosti,“ povedal vo štvrtok večer premiér Jens Stoltenberg. Nórsko vykazuje obrovské rozpočtové prebytky vďaka vysokým príjmom za ropu. Väčšinu z týchto príjmov však ukladá do štátneho fondu, pričom ročne neutráca viac ako 4 % z jeho financií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies