Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
17. júna 2014 12:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nóri ruský plyn nahradiť nevedia. Plyn na Slovensko prúdi.

Nórska štátna energetická spoločnosť Statoil by však ešte vedela zvýšiť dodávky plynu do Európy. Slovenský prepravca plynu Eustream v utorok informoval, že na kompresorovej stanici Veľké Kapušany nezaznamenal zníženie tlaku alebo objemov plynu.

Nórska štátna energetická spoločnosť Statoil by mohla zvýšiť dodávky plynu pre Európsku úniu, export z Ruska však nedokáže nahradiť. Vyhlásil to v utorok generálny riaditeľ spoločnosti Helge Lund. Deň predtým Moskva po uplynutí termínu na vyriešenie cenového sporu zastavila dodávky plynu pre Ukrajinu. To vyvoláva obavy o bezpečnosť dodávok ruského plynu, ktoré do štátov EÚ prichádzajú cez územie Ukrajiny.

„Určité zvýšenie je možné, nedokážeme však nahradiť ruský plyn,“ povedal novinárom Lund. Konkrétne údaje k objemu alebo cenovým podmienkam možných posilnených dodávok neposkytol.

Statoil je druhým najväčším dodávateľom plynu pre európsky trh, na ktorom má spoločnosť podľa vlastných údajov podiel zhruba 14 %. Ruský plynárenský gigant Gazprom vlani zvýšil dodávky plynu pre Európu vrátane Turecka o 16 % na rekordných 161,5 mld. kubických metrov, podiel Nórska na európskom trhu s plynom klesol o 5 % na 102,5 mld. kubických metrov.

Slovenský prepravca plynu Eustream v utorok informoval, že na kompresorovej stanici Veľké Kapušany na hranici s Ukrajinou nezaznamenal zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie. Zhruba 15 % dodávok zemného pre Európu prichádza z Ruska cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies