Nóri predali časť ložísk ropy v USA

23. decembra 2014 12:41

Časť svojho podielu v bridlicovom ropnom poli v USA nórska energetická skupina Statoil predala spoločnosti Southwestern Energy za 394 miliónov dolárov.

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil predala časť svojho podielu v bridlicovom ropnom poli v USA spoločnosti Southwestern Energy za 394 mil. USD. Statoil to oznámil v utorok. Podobne ako konkurenčné ropné spoločnosti aj Statoil stupňuje svoje úsilie pri predaji aktív a uchovávaní finančnej hotovosti. Ropné odvetvie totiž čelí poklesu ceny čierneho zlata, ktorá od júna oslabila o zhruba polovicu.

Statoil informoval, že sa dohodol na redukcii svojho podielu v ložisku Southern Marcellus v USA na úroveň 23 % z doterajších 29 %. „Výťažok z tejto transakcie predstavuje približne jednu nórsku korunu (NOK) na jednu akciu Statoilu a firme pomáha udržať jej dividendy v nasledujúcom kvartáli,“ povedal John Olaisen, analytik ABG Sundal Collier.

Spoločnosť Southwestern Energy v pondelok uzavrela aj ďalšiu akvizíciu ropných a plynárenských aktív v ložiskách Marcellus a Utica. Tieto aktíva kúpila za 4,98 mld. USD od firmy Chesapeake Energy Corp, ktorá je druhým najväčším americkým producentom zemného plynu.Čo si o tom myslíte?