Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
8. apríla 2016 17:18 PlynAktuality od SITASITA

Nord Stream 2 je podľa Naftogazu trójskym koňom

Šéf ukrajinskej energetickej firmy Naftogaz Andrij Koboljev vyhlásil, že projekt druhej trasy plynovodu z Ruska cez Baltské more nepomáha diverzifikácii dodávok plynu do Európskej únie.

Druhá trasa plynovodu z Ruska do Nemecka cez Baltské more, Nord Stream 2, je podľa šéfa ukrajinskej energetickej firmy Naftogaz Andrija Koboljeva „trójskym koňom“. „Ako trójsky kôň, Nord Stream 2 je zabalený ako darček, ale jeho cieľom je oslabiť EÚ,“ uviedol Koboljev vo vyhlásení, ktoré zverejnil v piatok v súvislosti s tohtotýždňovou konferenciou, ktorá sa konala na pôde Európskeho parlamentu s názvom Nord Stream 2 – Energetická únia na križovatke. Šéf Naftogazu vyhlásil, že ide o projekt, ktorý nepomáha diverzifikácii dodávok plynu do Európskej únie. „Ak sa Nord Stream 2 vybuduje, vyjednávacia pozícia voči Gazpromu sa ešte viac zhorší,“ uviedol Koboljev.

Šefčovič hovorí o rozpore s legislatívou

Podľa Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za Energetickú úniu, projekt zatiaľ nevyhovuje legislatíve Európskej únie a kritériám bezpečnosti dodávok. „Pokiaľ ide o bezpečnosť dodávok, Nord Stream 2 by mohol viesť k zmenšeniu počtu koridorov prepravy plynu,“ konštatoval.

Znížili by sa ceny ?

Ulrich Lissek, šéf komunikácie konzorcia Nord Stream 2, sa v stredu vyjadril, že táto trasa prepravy plynu by mohla znížiť ceny zvýšením likvidity na trhu. Maximálna kapacita trasy by bola 55 mld. kubických metrov plynu ročne, čo by ponechalo priestor pre iné zdroje, ako je napríklad skvapalnený zemný plyn, konštatoval Lissek. Konzorcium Nord Stream 2, ktoré tvoria spoločnosti Gazprom, E.ON , Wintershall, Shell, OMV a Engie, tvrdí, že projekt je výlučne komerčný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies