Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
14. novembra 2013 19:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nízky stav zásob plynu na Ukrajine ohrozuje dodávky do EÚ

Ukrajina nemá dosť zemného plynu vo svojich zásobníkoch, aby cez prichádzajúce zimné obdobie zabezpečila bezproblémový tranzit paliva do Európy. Informuje o tom vo štvrtok ruský energetický gigant Gazprom, pričom situáciu nazýva „katastrofou“. „Naši ukrajinskí kolegovia natlačili do svojich podzemných zásobníkov iba 17,6 mld. kubických metrov, čo je príliš málo… V situácii, akou je táto, tranzit plynu z Ruska v zime nie je možný,“ povedal Vitalij Markelov, námestník šéfa Gazpromu. Cez Ukrajinu prúdi približne polovica ruských dodávok zemného plynu do Európy.

Ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický v stredu vyhlásil, že Kyjev sa do konca tohto roka zaobíde bez ruského plynu. Ruský denník Kommersant už v utorok informoval, že Ukrajina má dostatok zásob a dovoz plynu z Ruska pravdepodobne do konca roka neobnoví. Rozhodnutie firmy Naftogaz z minulého piatka zastaviť dovoz by mohol Kyjev podľa denníka prehodnotiť iba v prípade výnimočne chladného počasia.

Ukrajina, ktorá pre tento rok plánovala doviesť pre svoje vlastné potreby 27,3 mld. kubických metrov plynu, vrátane 26 mld. kubických metrov z Ruska, mala vo svojich podzemných zásobníkoch ku koncu októbra približne 19 mld. kubických metrov plynu. Z Poľska dováža 4,4 mil. kubických metrov a z Maďarska 4 mil. kubických metrov denne.

Kyjev platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame