Nízke ceny ropy dostali Kuvajt do rozpočtového deficitu

4. júla 2016 9:43
SITA

Za uplynulý fiškálny rok, ktorý sa skončil v závere marca, Kuvajt vykázal rozpočtový deficit v sume 18,2 mld. USD.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Nízke ceny ropy poškodili príjmy Kuvajtu a rozpočet krajiny v uplynulom fiškálnom roku skončil v deficite. Kuvajtský minister financií Anas al-Saleh, ktorý je zároveň úradujúcim šéfom rezortu ropného priemyslu, uviedol, že rozpočet krajiny skončil v deficite 18,2 mld. USD. Štátna tlačová agentúra Kuwait News Agency v nedeľu citovala vyjadrenie ministra, podľa ktorého bol však rozpočtový deficit o 9 mld. USD nižší, ako sa plánovalo. Nový fiškálny rok sa v Kuvajte začal 1. apríla.

Minister Al-Saleh pre agentúru uviedol, že krajina „čelí vážnym ťažkostiam“, ktoré si vyžadujú redukciu výdavkov, diverzifikáciu hospodárstva, vytváranie väčšieho počtu pracovných miest a lákanie väčšieho objemu zahraničných investícií.

Cena ropy Brent stúpla

Ľahká americká ropa po uzatvorení riadneho piatkového obchodovania si v elektronickom obchodovaní odpísala 3 centy a klesla na 48,96 USD za barel. Londýnska ropa, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, v piatok uzavrela vyššie o 64 centov na úrovni 50,35 USD za barel a potom v elektronickom obchodovaní posilnila o 3 centy na 50,38 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?