Nízke ceny ropy by mohli podľa OPEC stúpnuť už o rok

15. decembra 2015 17:47

Väčšina analytikov neočakáva návrat cien ropy na úroveň 100 USD za barel do roka 2017.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Svetové ceny ropy, ktoré sa v súčasnosti pohybujú na úrovni sedemročných miním, by mohli stúpnuť už o rok. Uviedol to v utorok generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdullah al-Badri s tým, že nízke ceny vedú niektorých producentov k znižovaniu produkcie.

„V ropnom priemysle sa pohybujem celý život a zažil som šesť cyklov – veľmi vysoké ceny, ako aj nízke ceny. Toto je jedným z nich, a teda nízke ceny nebudú pokračovať. O niekoľko mesiacov alebo možno o rok sa to zmení,“ povedal al-Badri. Ceny ropy sa od júna minulého roka znížili o približne dve tretiny. Britská ropa Brent sa v pondelok pohybovala blízko najnižšej úrovne od roku 2004, keď jej hodnota bola len o niečo vyššia ako 36 USD za barel. Väčšina analytikov však do roka 2017 neočakáva návrat cien ropy na úroveň 100 USD za barel.

Vo svete sa produkuje o 2 mil. barelov ropy za daň viac ako sa spotrebuje. OPEC produkuje na rekordnej úrovni, keďže dúfa, že nižšie ceny nakoniec donútia producentov ropy s vyššími nákladmi, ako napríklad firmy ťažiace bridlicovú ropu v USA, aby odišli z trhu. Zdá sa, že ich stratégia do istej miery funguje. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa ročný rast zásob nečlenských krajín OPEC v novembri znížil na menej ako 300 tis. barelov ropy za deň, kým začiatkom roka bol na úrovni 2,2 mil. barelov za deň.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?