Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
14. júna 2017 14:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

V Nitre postavia 50 nabíjacích staníc pre elektromobily

V mestskej autobusovej doprave by malo čoskoro pribudnúť päť elektrobusov, na ktoré je vyčlenených päť miliónov eur v Integrovanom regionálnom operačnom programe.

V Nitre má v budúcnosti vzniknúť 50 dobíjacích staníc pre elektrické autá a autobusy. Počíta s tým projekt Smart City, ktorý zahŕňa viaceré riešenia na modernizáciu mesta s cieľom zvýšiť kvalitu života obyvateľov a šetriť pri tom životné prostredie. Ku konceptu Smart City sa hlásia viaceré slovenské mestá, Nitra nedávno získala certifikát smart lídra. V mestskej autobusovej doprave by malo čoskoro pribudnúť päť elektrobusov, na ktoré je vyčlenených päť miliónov eur v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP). Od júla začne v Nitre fungovať v rámci MHD zdieľanie bicyklov. Na každej z plánovaných siedmich staníc by mala byť inteligentná lavička, kde by bola wifi zóna a možnosť nabiť si mobil alebo iné zariadenie prostredníctvom solárnej energie.

Výmena osvetlenia

V budúcich rokoch by podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča mali úplne vymeniť verejné osvetlenie v meste, a to nielen svietidlá, ale aj stĺpy. „Dá sa do nich zavesiť veľmi veľa zariadení, ktoré riešia napríklad parkovaciu politiku, varovanie obyvateľstva či rozhlas,“ povedal Dvonč. Výmena všetkých 8 500 svetelných bodov by predstavovala úsporu 300-tisíc až 350-tisíc eur ročne. Najťažším bodom v rámci Smart City bude podľa primátora spracovanie komunálneho odpadu. „Verím, že nájdeme technológiu, ktorá bude prijateľná pre všetkých. Skládkovať donekonečna nebudeme môcť vzhľadom na pravidlá, ktoré sú v Európskej únii, čiže tento problém treba akútne riešiť,“ podotkol.

Štyri oblasti

Zámer Smart City je rozdelený na štyri oblasti: mobilita mesta, životná úroveň, inteligentná energia a energetický manažment. „Dá sa očakávať, že niektoré veci sa budú testovať v spolupráci s Vládou SR a Eonom ako veľkým partnerom v jednom projekte, ktorý by mal zahrnúť asi 10-tisíc meračov v meste Nitra a aj výrobu energie z alternatívnych zdrojov,“ povedal Dvonč. Ako ďalej dodal, 50 dobíjacích staníc pre elektromobilitu si vyžaduje, aby Nitra mala nejaké zásoby energie, „pretože v určitom momente by to mohlo stiahnuť celú energiu, ktorú mesto potrebuje.“

Znižujú energetické náklady

Mesto už v minulých rokoch znížilo energetickú nákladnosť mnohých budov ako sú základné školy, materské školy, kultúrne domy, azylový dom alebo polikliniky. Osadilo 140 polopodzemných kontajnerov na komunálny odpad s GPS snímačmi, ktoré oznamujú naplnenosť kontajneru. Vybudovalo systém zberových dvorov a kompostáreň, obnovilo časť verejného osvetlenia, rozširuje kamerový systém, vytvára bezpečné priechody pre chodcov, opravuje všetky fontány a fontánky na pitie. „Chceme tiež vybudovať nejaké tieniace plochy, možno aj vodné plochy, kde by sa obyvateľ mohol ovlažiť,“ doplnil Dvonč. Pri financovaní projektov v rámci Smart City sa mesto spolieha najmä na zdroje z IROP a rokovalo tiež s Európskou investičnou bankou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies