Niektorým ukrajinským domácnostiam zdražie plyn

27. apríla 2016 14:06
SITA

Nová cena plynu pre ukrajinské domácnosti bude 6 879 hrivien za tisíc kubických metrov. Doteraz platili 3 600 UAH v prípade spotreby do 1 200 kubických metrov a 7 188 UAH pri spotrebe nad 1 200 kubických metrov.

Plyn ceny
Ilustračné foto SITA

Ukrajinská vláda zjednotila cenové tarify zemného plynu pre domácnosti, keďže sa snaží splniť požiadavky Medzinárodného menového fondu (MMF) s cieľom dostať od neho finančnú pomoc. Zavedenie jednotnej tarify oznámil nový premiér Volodymyr Grojsman, ktorého zvolenie do úradu ukončilo politické turbulencie brzdiace rokovania s MMF o uvoľnení nových úverov v sume 1,7 mld. USD výmenou za reformy.

Grojsman uviedol, že nová jednotná cena, ktorá začne platiť od budúceho mesiaca, bude 6 879 hrivien (UAH) za tisíc kubických metrov plynu. V rámci doterajšieho dvojpásmového systému stálo v zime tisíc kubických metrov 3 600 UAH v prípade spotreby do 1 200 kubických metrov a 7 188 UAH pri spotrebe nad 1 200 kubických metrov.

„Je to v súlade s ukrajinskými záväzkami voči Medzinárodnému menovému fondu,“ povedal Grojsman na zasadaní vlády a dodal, že pre niektoré domácnosti sa cena plynu týmto krokom môže znížiť. Pre väčšinu domácností však cena plynu bude vyššia, čím sa vyhovie žiadostiam MMF, aby sa zredukovali rozpočtové subvencie pre štátnu energetickú spoločnosť Naftogaz.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?