Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úspory energetická efektívnosť teplo
Ilustračné foto. David Castillo/FreeDigitalPhotos.net
23. júna 2016 18:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Niektoré štáty musia v energetickej efektívnosti pridať, tvrdí EP

Európsky parlament vo štvrtok schválil uznesenia, v ktorých sa vyjadruje k únijným plánom na zvyšovanie energetickej efektívnosti.

Členské štáty Európskej únie by mali rýchlejšie a dôslednejšie implementovať právne predpisy zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti o 20 % do roku 2020. Konštatujú to uznesenia Európskeho parlamentu, ktoré europoslanci schválili vo štvrtok. Parlament v materiáloch uznáva, že cieľ, aby v roku 2020 tvorili energie z obnoviteľných zdrojov 20 % celkovej konečnej spotreby, sa už podarilo dosiahnuť mnohým členským štátom, niektoré krajiny únie však výrazne zaostávajú a musia pridať.

„Našim problémom je, že sa musíme vysporiadať s množstvom prekrývajúcej sa legislatívy EÚ a s prekážkami vyplývajúcimi z vnútroštátnych energetických politík. Výsledkom je čoraz väčšia záťaž dopadajúca na spotrebiteľov energie,“ tvrdí spravodajca k uzneseniu Markus Pieper, podľa ktorého je preto potrebná oveľa lepšia koordinácia v rámci Európskej komisie a národných energetických politík. „Žiadame komisiu, aby zabezpečila, že európske národné ciele rozvoja obnoviteľných zdrojov nebudú v nesúlade,“ dodal.

Podľa europoslankyne Palomy López Bermejo musí Európska únia stáť na čele rozvoja obnoviteľných zdrojov. „To znamená, že členské štáty musia zvýšiť svoje úsilie smerom k roku 2020 a že na rok 2030 si musíme stanoviť cieľ 30 % spotreby obnoviteľných zdrojov, a to aj na vnútroštátnej úrovni,“ uviedla.

Z uznesení vyplýva, že samovýroba a samospotreba energie je podľa europoslancov základným právom a blížiaca sa revízia smernice o obnoviteľných zdrojoch energie by mala priniesť opatrenia na podporu investícií v tejto oblasti. Poslanci tiež zdôraznili, že integrovanejší trh je kľúčový z hľadiska rozvoja energie z obnoviteľných zdrojov a zníženia energetických nákladov pre domácnosti i podniky.

Parlament tiež vyzval Európsku úniu, aby vo väčšej miere investovala do informačných a podporných programov v jednotlivých členských štátoch, ktoré by mohli pomôcť zvýšiť účasť na povinných systémoch energetickej efektívnosti a podporiť technický vývoj napríklad v oblasti chladív, osvetlenia či izolácie.

Spotrebitelia by podľa poslancov mali zohrávať významnejšiu úlohu pri dosahovaní cieľov energetickej efektívnosti napríklad prostredníctvom renovácie budov či systémov diaľkového vykurovania a chladenia. Prioritou by mala byť renovácia zameraná na zvýšenie energetickej efektívnosti pri tých budovách, ktoré obývajú najchudobnejšie domácnosti, uvádza sa v uznesení. Parlament zároveň navrhuje stanovenie špecifického cieľa na zlepšenie efektívnosti obytných budov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies