Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Coneco Racioenergia 2016
Bezplatné energetické poradenstvo je možné tento týždeň využiť aj v Bratislave. CONECO/RACIOENERGIA 2016. SIEA
7. apríla 2016 9:00 Energetika všeobecneAktuality od SIEASITA

Nie sú vám ľahostajné účty za energie?

Využite bezplatné energetické poradenstvo, ktoré poskytujú špecialisti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, počas veľtrhu CONECO/RACIOENERGIA 2016 v Bratislave. Odborníci na úspory energie vám poradia, aké opatrenia podniknúť a ako si vybrať najvhodnejšie zariadenia.

Či už plánujete novostavbu alebo čiastkovú rekonštrukciu, vždy sa oplatí zámer vopred konzultovať aj s nezávislými odborníkmi. Možnosti vždy závisia od konkrétnych podmienok a užívateľských návykov. Univerzálne riešenia neexistujú, preto sú potrebné individuálne riešenia.

Najväčší záujem je tento rok na veľtrhu o konzultácie súvisiace s podporným projektom SIEA Zelená domácnostiam. Slovenské domácnosti majú vďaka nemu možnosť získať poukážky na inštaláciu štyroch druhov zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia je na tento účel do roku 2018 k dispozícii 45 miliónov eur z európskych fondov a štátneho rozpočtu. Celkom je možné využiť prostriedky až do výšky 115 miliónov eur.

„Ak uvažujete o kúpe zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, určite si treba informácie o vhodnosti a užitočnosti konkrétneho riešenia preveriť z viacerých zdrojov. Naši konzultanti vedia záujemcom poradiť na čo sa zamerať, aké sú najčastejšie chyby a na čo si dať pozor nielen pri výbere zariadenia, ale aj dodávateľa, ktorý má zabezpečiť inštaláciu,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

V stánku SIEA tento rok návštevníci nájdu aj názorné schémy zapojenia jednotlivých systémov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. Aj vďaka nim je možné jednoduchšie vysvetliť, ako jednotlivé zariadenia fungujú, ale aj ktoré komponenty sú pre životnosť zariadenia dôležité. Domácnosť môže požiadať aj o podporu viacerých zariadení. Možností je veľa, vhodné sú len niektoré.

Úplne najzákladnejšiu orientáciu poskytujú nasledujúce všeobecné odporúčania. V domoch, ktoré vymenili okná alebo aj zateplili, je možné uvažovať o tepelnom čerpadle. Pri väčšom počte osôb a teda vyššej spotrebe teplej vody, môžu pomôcť vylepšiť rozpočet slnečné kolektory. Ak má domácnosť možnosť získať výhodne drevo, či štiepku na vykurovanie, sú zase na výber rôzne kotly na biomasu. Pri úvahách o vlastnej výrobe zelenej elektriny, je rozhodovanie trochu zložitejšie, ale aj na fotovoltické panely s výkonom do 10 kW je možné získať príspevok.

Pre všetkých, ktorým záleží na znižovaní spotreby energie, sú pripravené aj informačné brožúry s návrhmi úsporných opatrení a príkladmi konkrétnych realizácií. K dispozícii je aj 4. vydanie publikácie Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou. Publikácia, ktorá bola preložená do 11 jazykov, si už na Slovensku získala tisíce čitateľov.

Bezplatné poradenstvo je v Bratislave širokej verejnosti k dispozícii od stredy 6. apríla do soboty 9. apríla 2016. Špecialistov na úspory energie nájdete v areáli výstaviska Incheba v stánku 333 v hale D. Pre tých, ktorí nebudú môcť prísť na veľtrh, sú konzultanti SIEA k dispozícii v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

www.zitenergiou.sk

Ilustračné foto.
Coneco

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies