Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrová energia Slovenské elektrárne
Kontrolná montáž reaktora tretieho bloku. Slovenské elektrárne
24. júna 2016 13:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nicola Cotugno: Aj napriek krízam Mochovce dokončíme

Tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) dobudujeme. Na piatkovom stretnutí s novinármi to zdôraznil šéf Slovenských elektrární (SE) Nicola Cotugno. „Aj napriek krízam budeme v tomto projekte pokračovať a aj ho dokončíme. Tento projekt sa stane pilierom pre slovenskú energetiku na niekoľko generácií,“ povedal na brífingu Cotugno.

Srdce elektrárne hotové

Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú dva mochovecké jadrové bloky, dosiahli v dostavbe tretieho bloku ďalší míľnik. Zavŕšili kontrolnú montáž reaktora tohto bloku. „Dokončili sme kontrolnú montáž vnútorných častí reaktora, ktorý je srdcom elektrárne. Ide o jeden z najdôležitejších míľnikov dosiahnutých v prvej polovici tohto roka, označujúci tiež dokončenie stavebných prác na treťom bloku, ktorý vstupuje do testovacej fázy,“ dodal Cotugno.

Nasledujú skúšky

Cieľom kontrolnej montáže reaktora bolo preverenie nádoby reaktora a vzájomných mechanických väzieb jednotlivých vnútorných zariadení. Operácia bola zameraná aj na preskúšanie aktivít montáže a demontáže zariadení reaktora tak, aby boli pripravené k jednotlivým skúškam. Ďalším krokom bude program skúšok a montážnych prác na reaktore, ktorý prebieha v súlade s programom spúšťacích a montážnych prác zariadení reaktora.

Definitívny rozpočet neznámy

Nateraz stále zostáva otázne, či si dostavba mochoveckých blokov vyžiada navýšenie prostriedkov. Doteraz akcionári Slovenských elektrární schválili pre projekt investície vo výške 4,6 miliardy eur. Nový šéf projektu dostavby Mochoviec John Clark potvrdil, že v súčasnosti tím expertov zložený zo zástupcov štátu a zástupcov talianskej spoločnosti Enel stále analyzuje, či bude potrebné navýšiť rozpočet, a ak áno, tak o koľko. Ani jeden z najvyšších predstaviteľov elektrární však nechcel bližšie otázku rozpočtu komentovať. „Akonáhle experti svoju prácu dokončia, budeme mať jasný prehľad o rozpočte tohto projektu. Už to dlho trvať nebude,“ uviedol Clark. Podľa medializovaných informácií by sa mohol projekt predražiť o zhruba 500 miliónov eur. Cena za dostavbu Mochoviec sa na začiatku pohybovala na úrovni 2,8 miliardy eur. Neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur.

Termíny dostavby

V súčasnosti je tretí blok dokončený na 92,5 % a štvrtý blok na 74,9 %. Analýza expertnej skupiny by mala dať odpoveď aj na to, o koľko mesiacov sa môže dostavba predĺžiť. Ostatné termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka mali byť do siete dodané v novom bloku vyrobené prvé kilowatthodiny elektriny. Clark však priznal, že v súčasnosti je naplánovaná zavážka jadrového paliva v roku 2017. „Blok teda uvedieme do prevádzky ešte v roku 2017,“ konštatoval Clark. Štvrtý jadrový blok by sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.

Talianské Mochovce

Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá v súčasnosti predáva zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies