Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA
12. septembra 2014 11:26 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nič nové. Z východu stále prúdi menej plynu.

Okrem Slovenského plynárenského priemyslu garantuje pre svojich odberateľov plynulé dodávky plynu aj druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, spoločnosť RWE Gas Slovensko.

Na ukrajinsko-slovenských hraniciach čo sa týka dodávok zemného plynu, nenastala žiadna zmena. Aj v piatok evidoval Slovenský plynárenský priemysel mierne znížené dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, a to o približne 10 %. Slovenskí plynári znova zopakovali, že slovenskí odberatelia sa o svoje dodávky plynu nemusia strachovať. „Naša spoločnosť aj naďalej garantuje plynulé a kontinuálne dodávky plynu pre všetkých našich zákazníkov bez obmedzenia a zároveň pokračujeme v napĺňaní podzemných zásobníkov,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár.

Eustream je kľudný

Slovenský prepravca zemného plynu, firma Eustream, zatiaľ žiadne problémy s dodávkami plynu neeviduje. „Prietoky na všetkých vstupno-výstupných bodoch, vrátane reverzných tokov, momentálne zodpovedajú vopred dohodnutým objemom. Budeme pokračovať v preprave plynu všetkými smermi v súlade s kontraktmi, kým na to budú vhodné technické podmienky,“ povedal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Pripravené RWE

Aj druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, spoločnosť RWE Gas Slovensko, garantuje svojim zákazníkom plynulé dodávky plynu. „Z našej strany nehrozí zákazníkom žiadne obmedzovanie dodávok,“ uviedla Katarína Šulíková z úseku komunikácie RWE Gas Slovensko. Tento dodávateľ sa môže spoliehať na svoju nemeckú matku RWE. Tá už oznámila, že má dostatok zemného plynu v zásobníkoch. „Podzemné zásobníky v Česku patriace skupine RWE sú naplnené. Sme pripravení pomôcť pri zabezpečovaní dodávok zemného plynu zo Západu na Slovensko,“ konštatovala Šulíková.

Pred piatimi rokmi

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies