Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ističe SSE D elektrina
pixabay.com Ilustračné foto
26. apríla 2017 13:55 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Nezabudnite na výmenu ističov. Apeluje stredoslovenská distribučka.

Zákazníci SSE-D z radov samospráv a podnikateľov môžu do konca júna tohto roku využiť výmenu ističov bez poplatkov za opätovné plombovanie.

Odberatelia elektriny by nemali zabudnúť na výmenu ističov. Upozorňuje na to spoločnosť Stredoslovenská energetika – distribúcia (SSE-D). Práve pre nezníženie maximálneho reverzného výkonu vyjadreného veľkosťou vstupného ističa viacerým odberateľom začiatkom roka enormne vzrástli koncové ceny elektriny.

Odporúčajú väčšiu pozornosť

„Aj napriek tohtoročnej zmene štruktúry distribučných cien v porovnaní s pôvodnými zámermi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v oblasti cien, nemožno vylúčiť do budúcna, že práve hodnota maximálneho rezervovaného výkonu na napäťovej hladine NN bude mať väčšiu váhu. Preto zákazníkom doporučujeme venovať väčšiu pozornosť optimálnemu nastaveniu tohto parametru,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk generálny riaditeľ SSE-D Marek Štrpka.

Ako dodal, do budúcna sa nedá sa vylúčiť, že v cenovej politike distribútora bude väčšiu váhu zohrávať práve maximálny rezervovaný výkon, podobne, ako je to v iných regiónoch Slovenska. „Nastavením tohto parametra si potom bude vedieť odberateľ zoptimalizovať aj časť svojich účtov za dodávky elektrickej energie,“ konštatoval Štrpka, podľa ktorého, ak by viacero odberateľov z radov municipalít, či podnikateľov pristúpilo k optimalizácii svojich ističov, distribútor by dokázal optimalizovať svoju sieť a v niektorých lokalitách by dokázal pripojiť do budúcna viac odberateľov bez zbytočných investícií.

Akcia pre samosprávy a firmy

Zákazníci SSE-D môžu do konca júna tohto roku využiť výmenu ističov bez poplatkov za opätovné plombovanie. Stačí ak zákazník vypíše žiadosť, ktorá sa nachádza na webe spoločnosti a doručí ju distribútorovi. Firma SSE-D následne spracuje žiadosť a doručí odberateľovi vyjadrenie s technickými podmienkami výmeny hlavného ističa a zmluvu o pripojení v dvoch exemplároch. Jeden exemplár zmluvy musí odberateľ zaslať svojmu dodávateľovi elektriny, ktorý mu upraví zmluvu na dodávku elektriny a zároveň povolí odstrániť zabezpečovacie plomby.

Odberateľ potom musí svoj hlavný istič vymeniť najneskôr do piatich pracovných dní odo dňa vydania povolenia na odstránenie zabezpečovacích plômb. Po tomto dátume technici SSE-D navštívia odberné miesto a hlavný istič opätovne zaplombujú. Za túto službu distribučná spoločnosť na strednom Slovensku nebude účtovať žiadne poplatky. Samotnú výmenu hlavného ističa si však bude musieť dohodnúť odberateľ energie s odborne spôsobilou osobou, čiže s elektrikárom alebo kompetentnou firmou. „V cenníkoch distribúcie sa tento parameter zatiaľ dotýka iba odberateľov z radov samospráv a podnikateľov,“ uzavrel Štrpka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame