Nepodporte rozšírenie ťažby hnedého uhlia, žiadajú ministra ochranári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Uhlie bane
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Náklady na rozšírenie hnedouhoľného programu, ktoré sa odhadujú na asi 30 miliónov eur, by mali využiť na iné ciele, napríklad na dlhodobý rozvoj hornonitrianskeho regiónu.

Článok aktualizovaný o nové informácie z ministerstva životného prostredia

Ochranári zo slovenských environmentálnych organizácií listom vyzvali ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, aby v rámci posudzovaniu vplyvov na životné prostredie zvážil viacero negatívnych faktorov pri rozhodovaní o rozšírení ťažby hnedého uhlia v Novákoch. Aktivisti sú presvedčení, že útlm hnedouhoľného programu je z ekonomických, klimatických, sociálnych a strategicko-politických dôvodov nevyhnutný a musí mu predchádzať príprava moderných rozvojových programov. Rozširovanie ťažby hnedého uhlia v Hornonitrianskych baniach považujú „za cestu nekompatibilnú so smerovaním EÚ a napĺňaním cieľov Parížskej dohody“. Náklady na rozšírenie hnedouhoľného programu, ktoré sa odhadujú na asi 30 miliónov eur, by mali využiť na iné ciele, napríklad na dlhodobý rozvoj regiónu.

Prešetrujú podozrenie

Ochranári pripomínajú, že Európska komisia (EK) prešetruje podnet za poskytnutie nelegálnej nepriamej štátnej pomoci pre Hornonitrianske bane Prievidza. EK tiež opakovane poukázala na environmentálne škodlivú podporu výroby elektriny z domáceho uhlia na Slovensku. Závod Elektrárne Nováky je totiž druhým najväčším producentom emisií oxidu uhličitého. Poukázali tiež na vyjadrenia vedenia Kúpeľov Bojnice, že otvorenie 12. ťažobného poľa môže podkopať deväťstoročnú tradíciu kúpeľov a ohroziť tak ich približne 300 súčasných a 1 000 potenciálnych pracovných miest. Útlm ťažby by priniesol aj nižšie výdavky pre odberateľov elektriny o 100 miliónov eur ročne a zníženie emisií CO2 o päť percent.

Zdravie ľudí

Nezanedbateľný je aj negatívny vplyv hnedouhoľného programu na zdravie obyvateľstva. Inštitút environmentálnej politiky v revízii výdavkov na životné prostredie z júla tohto roku konštatuje, že postupné utlmenie výroby elektriny z uhlia prinesie zdravotné benefity vo výške 500 miliónov eur ročne. V okrese Prievidza bol v roku 2010 počet ochorení na zhubné nádory vyšší o 21 percent u mužov a 20 percent u žien ako slovenský priemer. Štúdia v prestížnom lekárskom časopise The Lancet konštatuje, že výroba elektriny z hnedého uhlia v Novákoch, má vo všeobecnosti ročne za následok približne 51 úmrtí a 472 závažných ochorení. Ďalšia štúdia zaradila elektráreň v Novákoch ako 8. najtoxickejšiu uhoľnú elektráreň v Európe v roku 2013 z hľadiska vplyvu na zdravie obyvateľstva.

„Sme pripravení pomáhať pri návrhu zmysluplného transformačného programu pre región. Momentálne je totiž najlepší čas na diskusie o riešeniach, ktoré nepodkopú dlhodobé pracovné miesta v regióne,“ uviedol Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA. Pod list Sólymosovi sa podpísali aj zástupcovia ďalších mimovládnych organizácií a inštitúcií ako Greenpeace Slovensko, CEPTA, Živica, Slatinka či Via Iuris.

Zámer znovu podrobia procesu EIA

Osobitná komisia ministra životného prostredia rozhodla, že zámer Hornonitrianskych baní na obnovenie ťažby hnedého uhlia v bani Nováky sa musí znovu podrobiť posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA). Komisia tak rozhodla po tom, čo sa proti predchádzajúcemu súhlasnému stanovisku ministerstva životného prostredia (MŽP) odvolali dotknuté organizácie a subjekty. Dôvodom zrušenia súhlasu na ďalšiu ťažbu v Novákoch bolo nesplnenie všetkých zákonom stanovených náležitostí. Agentúru SITA o tom informovali Kúpele Bojnice ako jeden zo zainteresovaných subjektov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať