Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina SEPS
Ilustračné foto SITA
31. januára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Neplánované toky elektriny nám robia stále problémy

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) stále eviduje problémy s neplánovanými tokmi elektriny. Tie vznikajú pre cezhraničné transakcie uzavretými v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny. Nemci a Rakúšania totiž pri obchodnej výmene, ktorú si medzi sebou dohodnú, prenášajú veľkú časť elektrickej energie cez susediace štáty. „Dotknutí prevádzkovatelia prenosových sústav tak musia prijímať mimoriadne opatrenia na nápravu s cieľom zabezpečiť bezpečnosť dodávok elektriny,“ informovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Problémy s neplánovanými tokmi elektriny majú okrem Slovenska aj Maďarsko, Poľsko a Česká republika. Prevádzkovatelia prenosových sústav zo spomínaných krajín si preto dali vypracovať v poradí už druhú štúdiu, ktorá analyzuje faktory spôsobujúce fenomén neplánovaných tokov elektriny v regióne strednej a východnej Európy. Výsledky štúdie ukazujú veľmi silnú závislosť medzi výmenami elektriny v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny a výskytu neplánovaných tokov v regióne strednej a východnej Európy. „V prípade, že tieto obchodné výmeny boli nízke, boli nízke aj neplánované toky cez okolité sústavy. Avšak, v prípadoch, keď spomínané obchodné výmeny dosahovali vysoké hodnoty, predovšetkým Poľsko a Česká republika museli zápasiť s vysokými hodnotami neplánovaných tokov elektriny, ktoré ohrozovali bezpečnosť ich prenosových sústav,“ uviedla SEPS.

Prevádzkovatelia prenosových sústavy v strednej a východnej Európe preto volajú po zmene aktuálneho usporiadania trhu v regióne, a to najmä pokiaľ ide o zmenu nemecko-rakúskej obchodnej zóny. Podľa názoru štyroch prevádzkovateľov prenosových sústav strednej a východnej Európy, správna koncepcia trhu pre budúce výpočty cezhraničných kapacít a mechanizmus ich prideľovania musia zohľadňovať vzájomné závislosti medzi zobchodovanými objemami elektriny a výslednými dopadmi na toky výkonov v prepojenej Európskej elektrizačnej sústave. „Dohody o budúcom fungovaní cezhraničného obchodu musia zabezpečiť, aby zaťaženie spôsobené neplánovanými tokmi elektriny, ktoré v súčasnej dobe nesú Poľsko, Česka republika, Slovensko a Maďarsko, bude prevzaté tými, ktorí ich spôsobujú,“ zdôraznila SEPS.

Prevádzkovatelia prenosových sústav zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska si dali vypracovať už druhú analýzu o neplánovaných tokoch elektriny. „V porovnaní s prvou štúdiou, ktorá predstavila niekoľko odporúčaní pre ďalšie kroky, ktoré by mali byť prijaté s cieľom účinne riešiť problém neplánovaných tokov, táto štúdia prináša číselné dôkazy a poskytuje analýzu dôsledkov neplánovaných tokov s využitím reálnych dát,“ konštatoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame