Nemecký trh s elektrinou je vraj pred kolapsom

1. februára 2013 0:00

Orientácia Nemecka na obnoviteľné zdroje energie nebude úspešná, keďže ceny pre spotrebiteľov sú na 15-ročnom maxime a veľkoobchodné ceny sú slabé, domnieva sa šéf rakúskej elektrárenskej skupiny Verbund Wolfgang Anzengruber. V dôsledku ústupu od jadrovej energetiky po havárii japonskej jadrovej elektrárne Fukušima z roku 2011 je nemecký trh s elektrinou na pokraji kolapsu, povedal Anzengruber tento týždeň na odvetvovej konferencii. „Nevyhnutná je veľmi rýchla náprava,“ konštatoval. Anzengruber dodal, že vplyvu energetickej politiky susedného Nemecka sa nemôže vyhnúť ani Rakúsko.

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA/AP

Podpora obnoviteľných zdrojov energie zo strany Nemecka podľa analytikov investičnej banky Macquarie narušila trh krajiny s elektrinou. Analytici banky uviedli, že neexistuje dostatok stimulov na výstavbu záložných závodov na produkciu elektriny, pričom nízke ceny uhlia odrádzajú od výroby elektriny v závodoch na plyn, ktorý je ekologicky čistejší.

Problematika cien elektriny je horúcou témou pred tohtoročnými nemeckými voľbami, keďže na spotrebiteľov negatívne vplýva zdražovanie elektriny. Nemecký minister životného prostredia Peter Altmaier tento týždeň povedal, že plánuje znížiť ceny elektriny pre spotrebiteľov pred septembrovými voľbami tým, že náklady na prechod na obnoviteľné zdroje budú rovnako znášať aj firmy.Čo si o tom myslíte?