Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RWE
Ilustračné foto flickriver.com
3. marca 2014 16:40 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Nemecký gigant RWE ukáže prvú stratu za posledné dekády

Ľudia blízki dozornej rade koncernu údajne hovoria o vlaňajšej strate v miliardách eur.

Najväčší nemecký producent elektriny, koncern RWE AG, zrejme vykáže prvú ročnú stratu za posledných najmenej 25 rokov. Ako totiž píše portál businessweek.com, nemecký enegetický gigant stratu nevykázal minimálne od roku 1988. Dôvodom sú miliardové odpisy pri súčasnom prepade cien energií.

Rekordné odpisy

Spoločnosť RWE zverejní svoje výsledky za rok 2013 v utorok. Odpisy na úrovni zhruba 4,7 mld. eur z obmedzeného využívania zdrojov spaľujúcich fosílne palivá však už ohlásila. RWE, podobne ako aj jej rival E.ON, totiž zatvára elektrárne, skresáva dividendy a predáva majetok po tom, čo sa prepadli veľkoobchodné ceny elektriny. Na základe tohto vývoja sa stala výroba elektriny z mnohých zdrojov, predovšetkým v paroplynových elektrárňach, stratová.

Strata v miliardách

Celková strata koncernu za uplynulý rok tak nebude žiadne symbolické číslo a zrejme pôjde o miliardy. Nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na nemenovaných ľudí blízkych dozornej rade spoločnosti dokonca hovorí o strate takmer 3 mld. eur.

RWE na Slovensku

Od roku 2003 ovláda skupina RWE 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s. (VSE). Zvyšný podiel VSE ovláda Fond národného majetku SR, akcionárske práva však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko.

Nový začiatok?

Koncern RWE tak podľa portfólio manažéra spoločnosti Union Investment Thomasa Desera zrejme všetky straty započíta do vlaňajších výsledkov s využitím všetkých možností odpisov a amortizácie pre nový začiatok.

Informuje o tom Bloomberg Businessweek na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame