Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
3. mája 2016 17:56 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecký europoslanec kritizuje projekt Nord Stream 2

Projekt druhej trasy plynovodu z Ruska do Nemecka cez Baltské more je nezlučiteľný s kľúčovými cieľmi EÚ v oblasti diverzifikácie prepravných trás a zdrojov energií, tvrdí šéf skupiny Európskej ľudovej strany Manfred Weber.

Projekt druhej trasy plynovodu z Ruska do Nemecka cez Baltské more, Nord Stream 2, je nezlučiteľný so základnými hodnotami a cieľmi EÚ. Tvrdí to šéf skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber. EPP sa domnieva, že projekt nesmie získať finančnú podporu od EÚ a európske inštitúcie musia pri jeho posudzovaní dôsledne uplatniť pravidlá tretieho energetického balíčka v EÚ, uviedol Weber v liste adresovanom európskemu komisárovi pre energetiku Miguelovi Ariasovi Canetemu a nemeckému vicekancelárovi a ministrovi hospodárstva Sigmarovi Gabrielovi. O liste datovanom 26. apríla informoval spravodajský portál euractiv.com.

„Ako prezident skupiny EPP by som chcel zdôrazniť, že projekt je nezlučiteľný s kľúčovými cieľmi diverzifikácie tranzitných ciest pre dovoz energií a zdrojov dodávok energií. Viedol by naopak k výraznému zvýšeniu závislosti EÚ na dodávkach plynu z Ruska,“ napísal europoslanec za bavorskú Kresťansko-sociálnu úniu, ktorá je sesterskou stranou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Projekt môže ohroziť dodávky plynu do krajín strednej a východnej Európy vrátane Ukrajiny, uviedol ďalej Weber. Poukázal pritom na vyhlásenie Gazpromu, podľa ktorého ruská spoločnosť po dokončení projektu Nord Stream 2 plánuje zastaviť dodávky plynu Ukrajine.

V polovici marca poslali premiéri deviatich stredo a východoeurópskych krajín vrátane Slovenska Európskej komisii list, v ktorom vyjadrili svoj nesúhlas so spomínaným plynovodným projektom. Pripravovaný plynovod podľa nich negatívne ovplyvní využiteľnosť existujúcej tranzitnej infraštruktúry prechádzajúcej cez región strednej a východnej Európy a najmä cez Ukrajinu. Predsedovia vlád tiež zdôraznili, že zámer vybudovať plynovod Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi Energetickej únie požadujúcimi diverzifikáciu prepravných trás, dodávateľov a zdrojov.

Rusi už v súčasnosti dodávajú do Nemecka plyn prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri minulého roka Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies