Nemecký E.ON chce odškodnenie za odstávku atómiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň
Poslanci Európskeho parlamentu schválili počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov finančný príspevok vo výške 200 miliónov eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 105 miliónov eur. SITA

Spoločnosť E.ON žiada odškodnenie vo výške 380 mil. eur od spolkových krajín Dolné Sasko a Bavorsko za to, že na tri mesiace musela zatvoriť elektrárne Isar 1 a Unterweser.

Spoločnosť E.ON žiada kompenzáciu vo výške 380 mil. eur od spolkových krajín Dolné Sasko a Bavorsko za to, že na tri mesiace musela zatvoriť elektrárne Isar 1 a Unterweser. Pre odstávku starších jadrových rektorov sa Nemecko rozhodlo v roku 2011 po katastrofe v japonskej Fukušime. Spolkový súd v januári pritom rozhodol, že trojmesačné zatvorenie jadrovej elektrárne Biblis spoločnosti RWE bolo nezákonné.

Firma E.ON taktiež žiada od troch spolkových štátov kompenzáciu za nákladné uloženie nukleárneho odpadu. Spoločnosť odmieta zákon, podľa ktorého je zakázané prevážať jadrový odpad na centrálne úložisko v Gorlebene. Tento odpad sa musí uskladňovať lokálne, kým nevzniknú tri nové úložiská. Firma E.ON vyhlásila, že takéto uskladňovanie je nákladné a mal by ho platiť štát, nie spoločnosť. Obrátiť na súd sa v súvislosti s týmto zákonom chce aj spoločnosť RWE.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie E.ON