Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto Sailom/freedigitalphotos.net
18. decembra 2013 15:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecko vyšetrujú pre výnimky z ekologických poplatkov

Úľavy z príspevkov na obnoviteľné zdroje, ktoré si v Nemecku uplatňujú firmy s energeticky náročnou výrobou, môžu podľa Európskej komisie poškodzovať súťaž na spoločnom trhu.

Európska komisia (EK) začala v stredu vyšetrovať Nemecko pre úľavy, ktoré poskytuje energeticky náročným podnikom pri platení príspevkov na obnoviteľné zdroje. Komisia o tom informovala v stredu. Nemecko výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov poskytuje štedré dotácie, čo viedlo k rozmachu tohto sektora v krajine, predovšetkým v oblasti fotovoltaiky. Cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2030 polovica vyrobeného prúdu pochádzala z obnoviteľných zdrojov. Náklady energetickej transformácie platia spotrebitelia vo forme poplatkov zahrnutých do cien elektriny. Stovky firiem s energeticky náročnou výrobou však majú z platenia ekologickej prirážky úľavy. To podľa komisie vyvoláva podozrenie, že Berlín zvýhodňuje vybrané firmy, čo by znamenalo porušenie pravidiel hospodárskej súťaže na spoločnom trhu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na oznámenie komisie uviedla, že jej vláda trvá na podpore konkurencieschopnosti svojich podnikov. Berlín dá partnerom v EÚ „najavo, že Európa nebude silnejšia, keď ohrozí pracovné miesta v Nemecku“, zdôraznila kancelárka v nemeckom parlamente.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame