Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nemecko schválilo úľavy z ekologickej prirážky

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA

Na pokračovaní výnimiek z ekologickej prirážky k cene elektriny pre veľké priemyselné podniky sa dohodla minulý mesiac vláda v Berlíne s Európskou komisiou.

Nemecký vládny kabinet v stredu schválil návrh zákona o výnimkách z ekologickej prirážky k cene elektriny pre veľké priemyselné podniky. Znamená to, že úľavy z dane by mohli zostať na súčasnej úrovni zhruba 5,1 mld. eur ročne. Legislatívu by mala schváliť dolná komora parlamentu počas leta spolu s reformou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Po novom majú firmy odvádzať minimálny poplatok 0,1 eurocentu na jednu kilowatthodinu (KW) elektriny. Doteraz minimálny poplatok pre firmy s energeticky náročnou výrobou predstavoval 0,05 eurocentu. Na pokračovaní výnimiek z ekologickej dane pre niektoré podniky sa dohodla vláda v Berlíne s Európskou komisiou v apríli po niekoľkých mesiacoch náročných rokovaní.

Od povinnosti platiť ekologické poplatky je v Nemecku oslobodených zhruba dvetisíc firiem. Európska komisia skúmala, či výnimky pre vysoko energeticky náročné firmy v najväčšej európskej ekonomike neznamenajú nepovolenú štátnu pomoc. Úľavy sú kľúčové pre podniky v odvetviach ako hutníctvo, hlinikárstvo a chemický priemysel, kde ceny energie môžu tvoriť 30 až 40 % celkových výrobných nákladov. Komisia tvrdila, že zľavy v celkovom objeme 5,1 mld. eur ročne môžu byť v Nemecku v niektorých prípadoch odôvodnené v záujme udržania energeticky náročnej výroby v Európe, k systému ich uplatňovania však mala výhrady.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...