Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
7. mája 2014 16:05 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecko schválilo úľavy z ekologickej prirážky

Na pokračovaní výnimiek z ekologickej prirážky k cene elektriny pre veľké priemyselné podniky sa dohodla minulý mesiac vláda v Berlíne s Európskou komisiou.

Nemecký vládny kabinet v stredu schválil návrh zákona o výnimkách z ekologickej prirážky k cene elektriny pre veľké priemyselné podniky. Znamená to, že úľavy z dane by mohli zostať na súčasnej úrovni zhruba 5,1 mld. eur ročne. Legislatívu by mala schváliť dolná komora parlamentu počas leta spolu s reformou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Po novom majú firmy odvádzať minimálny poplatok 0,1 eurocentu na jednu kilowatthodinu (KW) elektriny. Doteraz minimálny poplatok pre firmy s energeticky náročnou výrobou predstavoval 0,05 eurocentu. Na pokračovaní výnimiek z ekologickej dane pre niektoré podniky sa dohodla vláda v Berlíne s Európskou komisiou v apríli po niekoľkých mesiacoch náročných rokovaní.

Od povinnosti platiť ekologické poplatky je v Nemecku oslobodených zhruba dvetisíc firiem. Európska komisia skúmala, či výnimky pre vysoko energeticky náročné firmy v najväčšej európskej ekonomike neznamenajú nepovolenú štátnu pomoc. Úľavy sú kľúčové pre podniky v odvetviach ako hutníctvo, hlinikárstvo a chemický priemysel, kde ceny energie môžu tvoriť 30 až 40 % celkových výrobných nákladov. Komisia tvrdila, že zľavy v celkovom objeme 5,1 mld. eur ročne môžu byť v Nemecku v niektorých prípadoch odôvodnené v záujme udržania energeticky náročnej výroby v Európe, k systému ich uplatňovania však mala výhrady.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame