Nemecko sa ide zbavovať tepelných elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Podľa pripravovanej legislatívy z dielne ministerstva hospodárstva budú musieť energetické spoločnosti do roku 2020 znížiť uhoľné emisie o minimálne 22 mil. ton.

Nemecko pracuje na zákone, ktorý prinúti energetické firmy, aby zatvorili viac tepelných elektrární. Krajina sa totiž pokúša splniť ambiciózne klimatické ciele. Vyplýva to z dokumentu, ktorý mala k dispozícii agentúra Reuters. Podľa pripravovanej legislatívy z dielne ministerstva hospodárstva budú musieť energetické spoločnosti do roku 2020 znížiť uhoľné emisie o minimálne 22 mil. ton. Približne 50 zariadení, ktoré sú zaregistrované na odstavenie, sa však nebude rátať, čo znamená, že zatvoriť sa bude musieť ďalších osem tepelných elektrární.

Cieľom Nemecka je do roku 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 % v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Rezort životného prostredia v krajine však varoval, že existuje riziko, že Nemecko tento cieľ nesplní o päť až osem percentuálnych bodov.

Získavanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) zaznamenáva v Nemecku veľký rozvoj, ochranári životného prostredia však Nemecku vyčítajú veľkú závislosť na elektrárňach spaľujúcich uhlie. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel by sa podľa očakávaní mal v pondelok stretnúť s predstaviteľmi energetických firiem a hovoriť o týchto plánoch, uviedli informované zdroje s tým, že súkromné spoločnosti budú žiadať kompenzácie v prípade, že budú musieť zatvoriť ďalšie elektrárne. Spoločnosť E.ON odmietla situáciu komentovať.

Nemecká vláda chce, aby do roku 2025 pochádzalo z OZE 45 až 50 % vygenerovanej elektrickej energie. Do roku 2035 by to malo byť 55 až 60 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia