Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
8. apríla 2014 14:02 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecko má nový zákon o zelených energiách

Cieľom reformy zákona je obmedziť rast nákladov na výrobu elektriny v najväčšej európskej ekonomike.

Nemecká vláda schválila reformu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie. Cieľom úpravy je obmedziť rast cien elektriny v najväčšej európskej ekonomike. V súčasnosti predstavuje v Nemecku podiel obnoviteľných zdrojov na celkovom množstve vyrobenej elektriny takmer 25 %. Vláda plánuje tento podiel zvýšiť do roku 2025 na 40 až 45 % a do roku 2035 dokonca na 55 až 60 %. Takéto zvýšenie je nevyhnutné pre plánované odstránenie jadrovej energie do roku 2022.

Podľa nových pravidiel bude v Nemecku možné zvýšiť výkon veterných elektrární na pevnine najviac o 2,5 gigawattu (GW) za rok a výkon fotovoltaických elektrární o ten istý výkon. Reforma sa dotkne aj pobrežných veterných elektrární, pri ktorých nebude môcť rast inštalovaného výkonu do roku 2020 presiahnuť 6,5 GW.

Veľkoobchodné ceny elektrickej energie sú v Nemecku jednými z najnižších v Európe, čiastočne aj kvôli nárastu veterných a solárnych kapacít v posledných rokoch. K zníženiu cien elektriny pomohol aj rozmach obnoviteľných zdrojov energie. Nemecko je v súčasnosti jedným z najvýznamnejším vývozcom zelenej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame