Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina VSE
Ilustračné foto VSE
27. júla 2018 14:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecko kúpi podiel v prevádzkovateľovi prenosovej siete, aby odvrátilo jeho získanie čínskou firmou

Nemecká štátna banka KfW kúpi pätinový podiel v spoločnosti 50Hertz, o ktorý mal záujem čínsky štátny sieťový operátor SGCC.

Nemecká štátna banka KfW kupuje 20-percentný podiel v spoločnosti 50Hertz, ktorá je prevádzkovateľom elektrickej prenosovej siete, aby odvrátila ponuku čínskej spoločnosti SGCC na prevzatie tohto podielu. „Vláda má silný záujem chrániť dôležitú energetickú infraštruktúru z hľadiska bezpečnostnej politiky,“ uviedlo v piatok k tomuto rozhodnutiu nemecké ministerstvo hospodárstva.

Firma 50Hertz je jeden zo štyroch prevádzkovateľov prenosovej siete v Nemecku a elektrinu dodáva viac ako 18 mil. ľuďom, prevažne na východe krajiny. Čínsky štátny sieťový operátor SGCC sa v skoršej časti tohto roka snažil kúpiť podiel vo firme 50Hertz. Belgická spoločnosť Elia, ktorá vlastní 80 percent firmy 50Hertz, však kúpi aj zvyšný podiel a predá ho banke KfW.

Nemecké médiá zároveň informovali, že vláda plánuje pre bezpečnostné obavy vetovať čínske prevzatie strojárskej spoločnosti Leifeld Metal Spinning. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí vyjadril znepokojenie pre údajné rozhodnutie vetovať prevzatie firmy Leifeld. „Tvárou v tvár rastúcemu protekcionizmu a jednostrannosti Čína a Nemecko ako veľké svetové ekonomiky majú zodpovednosť spoločne brániť slobodný obchod a multilateralizmus,“ povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame