Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nemecko chce prísne obmedziť ťažbu plynu z bridlíc

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Vládny návrh zákona počíta v najbližších rokoch so zákazom ťažby plynu metódou hydraulického štiepenia.

Vládny kabinet nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v stredu schválil návrh zákona, ktorý v najbližších rokoch zakazuje ťažbu zemného plynu metódou hydraulického štiepenia, takzvaným frakovaním. Komerčná ťažba plynu štiepením bridlíc bude možná na základe mimoriadnych povolení od roku 2019, ak testovacie vrty potvrdia úspešnosť metódy, ktorú odmieta veľká časť nemeckej verejnosti. Návrh zákona smeruje na schválenie do parlamentu. „Ochrana zdravia a pitnej vody sú priority. V tomto zmysle chceme zabrániť frakovaniu tak, ako to len bude možné,“ uviedla ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová.

V rámci kontroverznej techniky ťažby tzv. hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov pod veľkým tlakom napumpuje voda a chemikálie, čím sa bridlicový útvar rozbije a uvoľní plyn a ropu, ktorú obsahuje. Objavujú sa však obavy, že tento proces môže znečistiť zásoby pitnej vody a pôdy. Ťažba plynu štiepením bridlíc sa stáva stále populárnejšou v USA, kde ju označujú za „energetickú revolúciu“, z ktorej profituje americká ekonomika, keďže spoločnosti získavajú výhodu v podobe lacnejších cien energií.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 1. apríla 2015 12:33

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...