Nemecké firmy uspeli v boji o jadro

6. decembra 2016 13:59
SITA

Nemecký ústavný súd konštatoval, že vláda náhlym rozhodnutím o zrýchlenom rozchode s jadrovou energiou poškodila investície koncernov E.ON, RWE a Vattenfall.

Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com

Nemecké energetické firmy majú pre rozhodnutie vlády o urýchlenom ústupe od jadrovej energie nárok na kompenzácie. Rozhodol o tom v utorok nemecký ústavný súd. Argument koncernov E.ON, RWE a Vattenfall, že vláda fakticky vyvlastnila časť ich majetku, najvyšší súdny tribunál krajiny neprijal. Firmám však priznal nárok na „primerané“ odškodnenie, nakoľko vláda im neponúkla náhradu za zmarené investície, ktoré sa opierali o plánované budúce objemy vyrobenej elektriny. Na nápravu súčasného stavu má parlament podľa rozhodnutia súdu čas do júna 2018.

O urýchlenom ústupe od jadrovej energie rozhodol vládny kabinet kancelárky Angely Merkelovej v júni 2011 iba pár mesiacov potom, čo schválil predĺženie životnosti jadrových elektrárni v priemere o 12 rokov. Zvrat v energetickej politike spôsobila havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima z marca 2011. S ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine sa počíta do roku 2022.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?