Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com
6. decembra 2016 13:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecké firmy uspeli v boji o jadro

Nemecký ústavný súd konštatoval, že vláda náhlym rozhodnutím o zrýchlenom rozchode s jadrovou energiou poškodila investície koncernov E.ON, RWE a Vattenfall.

Nemecké energetické firmy majú pre rozhodnutie vlády o urýchlenom ústupe od jadrovej energie nárok na kompenzácie. Rozhodol o tom v utorok nemecký ústavný súd. Argument koncernov E.ON, RWE a Vattenfall, že vláda fakticky vyvlastnila časť ich majetku, najvyšší súdny tribunál krajiny neprijal. Firmám však priznal nárok na „primerané“ odškodnenie, nakoľko vláda im neponúkla náhradu za zmarené investície, ktoré sa opierali o plánované budúce objemy vyrobenej elektriny. Na nápravu súčasného stavu má parlament podľa rozhodnutia súdu čas do júna 2018.

O urýchlenom ústupe od jadrovej energie rozhodol vládny kabinet kancelárky Angely Merkelovej v júni 2011 iba pár mesiacov potom, čo schválil predĺženie životnosti jadrových elektrárni v priemere o 12 rokov. Zvrat v energetickej politike spôsobila havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima z marca 2011. S ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine sa počíta do roku 2022.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame