Nemecké firmy možno budú mať viac času na doplatok za jadro

26. apríla 2016 12:10
SITA

Nemeckým energetickým firmám by sa malo poskytnúť viac času na zaplatenie príplatku v sume zhruba 7 mld. eur na náklady uskladňovania jadrového odpadu z vyradených elektrární.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Rosatom.ru

Nemeckým energetickým firmám by sa malo poskytnúť viac času na zaplatenie príplatku v sume zhruba 7 mld. eur na náklady uskladňovania jadrového odpadu z vyradených elektrární. Povedal to spolupredseda nemeckej vládnej jadrovej komisie Jürgen Trittin. „Navrhujeme, aby energetické firmy uhradili tento príplatok vtedy, keď opäť začnú byť ziskové,“ konštatoval Trittin pred denník Frankfurter Rundschau.

Trittin ďalej povedal, že E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall, čiže štvorica veľkých nemeckých energetických spoločností, by mali mať možnosť uhradiť príplatok postupne, ak budú mať záväzok dlhodobo znášať náklady zodpovednosti. Energetické firmy už vyčlenili zhruba 40 mld. eur ako rezervu na zaplatenie odstavenia jadrových elektrární a uskladnenie odpadu.

Vzhľadom na riziká spojené s uskladňovaním odpadu boli veľké energetické firmy požiadané o dodatočný príplatok s tým, že by už nemali dlhodobú zodpovednosť.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?