Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vedenie
Ilustračné foto SITA/AP
13. júna 2013 9:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecké ceny elektriny nepokrývajú náklady na jej výrobu

Nemecké ceny energie pre veľkoodberateľov nedovoľujú prevádzkovateľom elektrární vytvárať dostatočný obrat. Vyhlásil to v stredu Martin Schmitz, člen predstavenstva najväčšieho nemeckého producenta elektriny, skupiny RWE.

Základné ceny elektriny pre rok 2014, na základe ktorých výrobcovia určujú svoje marže, tento týždeň klesli na najnižšiu úroveň za posledných osem rokov, 38 eur za megawatthodinu (MWh). „Na dlhodobé prevádzkovanie elektrární by sme pri dnešných nákladoch potrebovali 55 až 60 eur za MWh, 38 eur skrátka nefunguje,“ povedal Schmitz. Vyzval tiež na urýchlené vytvorenie nového trhového systému, kde RWE preferuje formu tendrov, ktoré by stanovovali maximálne ceny a garantované platby nad rámec koncových trhových cien. Producenti by vďaka tomu podľa spoločnosti mali motiváciu na dlhodobé prevádzkovanie elektrární.

Výrobcovia elektriny v Nemecku bojujú aj s akútnym problémom štruktúry trhu s elektrinou, ktorým je dotovanie obnoviteľných zdrojov, vďaka čomu tento sektor dramaticky rastie a inkasuje platby nad úrovňou trhu. V Nemecku už dosiahol 25 % podiel v dodávkach elektriny a konvenčné elektrárne – jadrové, uhoľné a plynové – vytláča z trhu, keďže elektrina z obnoviteľných zdrojov sa musí využiť vo chvíli, keď sa vyrobí. Mnohí predstavitelia nemeckého energetického priemyslu požadujú reformu financovania výroby elektriny z takýchto zdrojov a kancelárka Merkelová sľúbila, že ak získa mandát na tretie volebné obdobie, vláda sa touto otázkou bude zaoberať po septembrových voľbách.

Skupina RWE pôsobí aj na Slovensku prostredníctvom distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s. (VSE), v ktorej od roku 2003 ovláda 49-percentný podiel. Zvyšný podiel VSE ovláda Fond národného majetku SR, akcionárske práva však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame