Nemecká ministerka chce plán na odstavenie uhlia

20. januára 2016 17:23
Autor: SITA

Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová však neuviedla, dokedy by mali tepelné elektrárne v Nemecku ukončiť prevádzku.

Emisie
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Nemecko musí začať s prípravou plánu na ukončenie výroby elektrickej energie prostredníctvom tepelných elektrární. V stredu to uviedla nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová. „Uhlie bude stále potrebné ako most do novej energetickej éry. Všetci sme si však vedomí, že premostenie sa skončí,“ povedala Hendricksová. „Musíme zorganizovať cestu smerom preč od uhlia, pre zamestnancov, regióny, investorov a spoločnosti… momentálne rokujem o tom, aby sa tak stalo,“ doplnila.

Termín ministerka nespresnila

Ministerka odmietla hovoriť o konkrétnom termíne zastavenia výroby z uhlia, uviedla však, že návrh z dielne think-tanku Agora Energiewende je „nápomocný“. Tento návrh počíta s tým, že Nemecko prestane vyrábať elektrickú energiu z uhlia v roku 2040. V rámci návrhu by sa mala od roku 2018 z trhu ročne stiahnuť výroba v objeme 3 gigawatty. To predstavuje zatvorenie troch až štyroch elektrární. Z uhlia sa momentálne v Nemecku vyrába približne 40 % elektrickej energie.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?