Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nemecká daň z jadrového paliva vraj neporušuje pravidlá

Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Legislatíva EÚ krajinám nezakazuje zaviesť dane, akou je nemecká daň z jadrového paliva, konštatoval Súdny dvor Európskej únie.

Nemecká daň z jadrového paliva je v súlade s právom Európskej únie. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie (ECJ) v súlade so skorším nezáväzným stanoviskom svojho poradcu. Najvyšší súdny tribunál EÚ záležitosť preskúmal na základe žiadosti od nemeckého súdu, ktorý vlani predbežným rozhodnutím označil spornú daň za protiprávnu. Európska legislatíva krajinám nezakazuje zaviesť dane, akou je nemecká daň z jadrového paliva, konštatoval súd.

Daň z jadrového paliva zaviedlo Nemecko v roku 2010. Podľa vlády v Berlíne mala daň priniesť do štátneho rozpočtu ročne 2,3 mld. eur. Plán od začiatku ostro kritizovali prevádzkovatelia nemeckých jadrových elektrární, energetické koncerny E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall. Na dani zatiaľ firmy odviedli do štátneho rozpočtu celkovo zhruba 5 mld. eur. Spornou daňou sa zaoberá aj nemecký ústavný súd, ktorý by mal vyniesť rozhodnutie v druhej polovici roka.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 4. júna 2015 12:14

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...