Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
4. júna 2015 12:14 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemecká daň z jadrového paliva vraj neporušuje pravidlá

Legislatíva EÚ krajinám nezakazuje zaviesť dane, akou je nemecká daň z jadrového paliva, konštatoval Súdny dvor Európskej únie.

Nemecká daň z jadrového paliva je v súlade s právom Európskej únie. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie (ECJ) v súlade so skorším nezáväzným stanoviskom svojho poradcu. Najvyšší súdny tribunál EÚ záležitosť preskúmal na základe žiadosti od nemeckého súdu, ktorý vlani predbežným rozhodnutím označil spornú daň za protiprávnu. Európska legislatíva krajinám nezakazuje zaviesť dane, akou je nemecká daň z jadrového paliva, konštatoval súd.

Daň z jadrového paliva zaviedlo Nemecko v roku 2010. Podľa vlády v Berlíne mala daň priniesť do štátneho rozpočtu ročne 2,3 mld. eur. Plán od začiatku ostro kritizovali prevádzkovatelia nemeckých jadrových elektrární, energetické koncerny E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall. Na dani zatiaľ firmy odviedli do štátneho rozpočtu celkovo zhruba 5 mld. eur. Spornou daňou sa zaoberá aj nemecký ústavný súd, ktorý by mal vyniesť rozhodnutie v druhej polovici roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame