Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
20. apríla 2016 12:41 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemcom možno odpustia dane z elektromobilov

V rámci plánu koaličných strán budú vodiči, ktorí si do roku 2020 kúpia elektromobil, počas desiatich rokoch oslobodení od platenia dane z motorového vozidla.

Nemecké koaličné strany plánujú zvýšiť dopyt po elektrických autách aj tým, že ich majitelia budú oslobodení od dane z motorového vozidla. Informoval o tom v stredajšom vydaní nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Vládne strany sa podľa denníka dohodli na hlavných bodoch opatrení a vo štvrtok by mohli schváliť celý program na zvýšenie dopytu po elektrických autách, čím by ukončili mesiace dohadovania.

Vodiči, ktorí si do roku 2020 kúpia elektrické auto, nebudú v rámci plánu musieť desať rokov platiť daň z motorového vozidla. Podporné opatrenia by mohli zahŕňať aj výskumný program, ktorý by urýchlil vývoj batérií do elektrických áut. Možné sú aj dotácie na kúpu nových elektromobilov, o ktorých má po stretnutí so zástupcami automobilového odvetvia rozhodnúť nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Vo februári zvažovali všetky tri strany Merkelovej vládnej koalície podporiť kúpu nových elektromobilov jednorazovými príspevkami až do výšky 5 tis. eur. Minister financií Wolfgang Schäuble to však odmietal.

Vláde v Berlíne sa nedarí plniť cieľ, ktorým je, aby na nemeckých cestách do roku 2020 jazdilo milión elektrických áut. Úrady doteraz v krajine zaregistrovali zhruba 50 tis. hybridných a elektrických áut. Motoristov od nákupu odrádza záľuba v rýchlych a silných autách, ako aj limitovaný dojazd elektromobilov a nedostatok nabíjacích staníc. Diskusia, ako dostať na cesty viac elektrických áut, sa v Nemecku zintenzívnila v reakcii na škandál s falšovaním výsledkov emisných testov pri dieselových modeloch koncernu Volkswagen.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame