Nemci zatvorili najstaršiu jadrovú elektráreň

29. júna 2015 5:23

Elektráreň Grafenrheinfeld uviedli do prevádzky v roku 1981. Je prvým zatvoreným reaktorom odvtedy, ako Nemecko v roku 2011, krátko po havárii v japonskej JE Fukušima, ukončilo prevádzku ôsmich zo svojich 17 jadrových reaktorov.

Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net

Nemecko ukončilo cez víkend činnosť najstaršej zo svojich jadrových elektrární (JE), ktoré sú ešte v prevádzke. Zastavenie reaktora v bavorskom Grafenrheinfelde je ďalším z krokov v pláne Nemecka prijatého pred štyrmi rokmi, odstaviť do konca roka 2022 všetky jadrové elektrárne v krajine, informovala tlačová agentúra AP. Citovala vyhlásenie prevádzkovateľa elektrárne, spoločnosti E.ON.

Grafenrheinfeld uviedli do prevádzky v roku 1981. Je prvým zatvoreným reaktorom odvtedy, ako Nemecko v roku 2011, krátko po havárii v japonskej JE Fukušima, ukončilo prevádzku ôsmich zo svojich 17 jadrových reaktorov. Najbližšie odstavia jeden z dvoch reaktorov v JE Gundremmingen v Bavorsku, ktorú plánujú odstaviť do konca roka 2017. Zvyšné JE zatvoria do konca roka 2022.

Ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová povedala, že zatvorenie Grafenrheinfeldu je „viditeľný signál, že odchod od jadrovej energie pokračuje“.

„Každá JE, ktorú odstavíme, znižuje takzvané reziduálne riziko spojené s využívaním jadrových elektrární a posúva nás o krok vpred v reorganizácii našich energetických dodávok,“ dodala.

Nemecko chce dosiahnuť toho, že od roku 2050 bude vyrábať 80 percent svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?