Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane uhlie
Ilustračné foto SITA/AP
6. januára 2019 12:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemci uvažujú o úplnom ukončení využívania uhlia

Krajina nedávno uzavrela svoje posledné čiernouhoľné bane, ale naďalej ťaží a spaľuje lignit.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa časopisu Der Spiegel plánuje tento mesiac diskusie o ukončení využívania uhlia v krajine. Časopis v sobotu uviedol, že Merkelová na stretnutie, ktoré bude 15. januára, pozvala premiérov štyroch spolkových krajín produkujúcich uhlie. Schôdzka sa uskutoční približne dva týždne predtým, ako sa očakáva zverejnenie správy výboru expertov o tom, kedy a ako by Nemecko malo prestať spaľovať uhlie pri výrobe elektriny.

Nemecko nedávno uzavrelo svoje posledné čiernouhoľné bane, ale naďalej ťaží a spaľuje lignit, ktorý je lacnejšou ale viac znečisťujúcou formou uhlia. Podľa najnovších údajov krajina vlani prvýkrát vyrobila viac elektriny z obnoviteľných zdrojov ako z uhlia. Podľa vedcov sa využívanie uhlia musí ukončiť do roku 2050, aby sa obmedzilo globálne otepľovanie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame