Nemci urýchlili výstavbu veterných elektrární na mori

20. júla 2015 13:48

V prvom polroku tohto roka sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori zvýšila o 1 765 megawattov, v rovnakom období minulého roka sa ich kapacita zväčšila iba o 492 MW.

Veterná elektráreň turbína more OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov v Severnom mori a Baltskom mori v prvom polroku tohto roka vzrástla o 1 765 megawattov (MW). Tento prírastok je viac ako trojnásobne väčší v porovnaní s prvým polrokom minulého roka, kedy sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori zvýšila o 492 MW. Vyplýva to z údajov Zväzu nemeckých výrobcov strojov a zariadení (VDMA). Krajina tak smeruje k tomu, že do konca roka 2015 splní polovicu plánu, ktorý ráta s tým, že inštalovaná kapacita jej veterných parkov na mori do roku 2020 bude 6 500 MW.

Súčasná stavebná aktivita znamená, že za celý rok 2015 sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori pravdepodobne zvýši o 2 250 MW, čiže celková inštalovaná kapacita stúpne na 3 300 MW. Po vyriešení regulačných prekážok v oblasti spojenia veterných parkov s pevninou sa postoj investorov k tejto technológii výroby elektriny zlepšil. Legislatíva týkajúca sa výroby energií z obnoviteľných zdrojov, ktorú plánuje nemecká vláda prijať v roku 2016, ráta s tým, že cena takýchto energií sa nebude určovať fixne, ale budú ju stanovovať aukčné trhy. Znamená to, že energie z obnoviteľných zdrojov sa postupne dostanú na veľkoobchodný trh a skončí sa obdobie nákladných subvencií.

Subvencie pre výrobu energií z obnoviteľných zdrojov umožnili prekonať úvodné problémy a náklady na nové technológie. Nemecko v súčasnosti prevádzkuje 668 veterných turbín. Z nich 89 % sa nachádza v Severnom mori a zvyšok v plytšom a menej veternom Baltskom mori.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?