Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína more OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
20. júla 2015 13:48 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemci urýchlili výstavbu veterných elektrární na mori

V prvom polroku tohto roka sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori zvýšila o 1 765 megawattov, v rovnakom období minulého roka sa ich kapacita zväčšila iba o 492 MW.

Inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov v Severnom mori a Baltskom mori v prvom polroku tohto roka vzrástla o 1 765 megawattov (MW). Tento prírastok je viac ako trojnásobne väčší v porovnaní s prvým polrokom minulého roka, kedy sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori zvýšila o 492 MW. Vyplýva to z údajov Zväzu nemeckých výrobcov strojov a zariadení (VDMA). Krajina tak smeruje k tomu, že do konca roka 2015 splní polovicu plánu, ktorý ráta s tým, že inštalovaná kapacita jej veterných parkov na mori do roku 2020 bude 6 500 MW.

Súčasná stavebná aktivita znamená, že za celý rok 2015 sa inštalovaná kapacita nemeckých veterných parkov na mori pravdepodobne zvýši o 2 250 MW, čiže celková inštalovaná kapacita stúpne na 3 300 MW. Po vyriešení regulačných prekážok v oblasti spojenia veterných parkov s pevninou sa postoj investorov k tejto technológii výroby elektriny zlepšil. Legislatíva týkajúca sa výroby energií z obnoviteľných zdrojov, ktorú plánuje nemecká vláda prijať v roku 2016, ráta s tým, že cena takýchto energií sa nebude určovať fixne, ale budú ju stanovovať aukčné trhy. Znamená to, že energie z obnoviteľných zdrojov sa postupne dostanú na veľkoobchodný trh a skončí sa obdobie nákladných subvencií.

Subvencie pre výrobu energií z obnoviteľných zdrojov umožnili prekonať úvodné problémy a náklady na nové technológie. Nemecko v súčasnosti prevádzkuje 668 veterných turbín. Z nich 89 % sa nachádza v Severnom mori a zvyšok v plytšom a menej veternom Baltskom mori.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies