Nemci a Poliaci prepoja plynovody. Zaplatí to EK.

13. septembra 2016 5:45
SITA

Na projekt dvoch prepojení plynovodov v poľskom regióne Dolné Sliezsko a rozšírenie podzemného zásobníka plynu Wierzchowice Európska komisia vyčlenila 9,2 mil. eur.

Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk

Európska komisia (EK) pridelila 9,2 mil. eur na financovanie prepojenia plynovodov medzi Nemeckom a Poľskom. Peniaze pochádzajú z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR). EK v pondelok na svojej internetovej stránke uviedla, že ide o projekt vybudovania dvoch prepojení plynovodov v poľskom regióne Dolné Sliezsko a o rozšírenie podzemného zásobníka plynu Wierzchowice. Projekt zvýši kapacitu prepravy plynu z Nemecka do Poľska.

„Prepojenia sú rozhodujúce pre realizáciu Energetickej únie,“ konštatoval v tejto súvislosti podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. „Ide o príspevok k Energetickej únii zo strany politiky kohézie. Poskytujeme domácnostiam a firmám bezpečnú, konkurenčnú a dostupnú energiu,“ uviedla eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová. Uvedených 59 kilometrov nových plynovodov pomôže optimalizovať toky plynu v prepravnom systéme Poľska a budú pokrývať dopyt po plyne v oblasti s 3 mil. obyvateľov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?