Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina spotreba
Ilustračné foto. treehugger.com
7. októbra 2015 13:28 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemci chcú prenášať elektrinu podzemím

Vláda krajiny schválila plány na rozšírenie siete prenosu elektriny prostredníctvom podzemných káblov v dĺžke približne 1000 km.

Nemecká vláda schválila plány na rozšírenie elektrickej prenosovej siete prostredníctvom podzemných káblov s cieľom vyhnúť sa miestnym protestom proti novým nadzemným elektrickým vedeniam, ktoré by boli lacnejšie. Rozšírenie siete podzemnými káblami bude o 3 až 8 mld. eur drahšie ako rozšírenie nadzemnými vedeniami a dodatočné náklady sa pravdepodobne premietnu do cien elektriny pre spotrebiteľov. Vláda však argumentuje, že zo strednodobého hľadiska sa dosiahnu úspory, keďže sa predíde protestom a výstavba sa tým urýchli.

Vláda schválila plány na rozšírenie siete prostredníctvom podzemných káblov v dĺžke približne 1000 km. Rozšírenie siete je pilierom programu kancelárky Angely Merkelovej, v rámci ktorého dochádza k presunu k energii z obnoviteľných zdrojov od energie vyrábanej v jadrových a tepelných elektrárňach. Prevádzkovatelia siete tvrdia, že nové prenosové trasy sú potrebné, aby sa elektrina z veterných elektrární pri severnom pobreží mohla prepravovať do priemyselných oblastí na juhu, kde sa končí prevádzka niekoľkých jadrových elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame