Nemci chcú prenášať elektrinu podzemím

7. októbra 2015 13:28

Vláda krajiny schválila plány na rozšírenie siete prenosu elektriny prostredníctvom podzemných káblov v dĺžke približne 1000 km.

Elektrina spotreba
Ilustračné foto. treehugger.com

Nemecká vláda schválila plány na rozšírenie elektrickej prenosovej siete prostredníctvom podzemných káblov s cieľom vyhnúť sa miestnym protestom proti novým nadzemným elektrickým vedeniam, ktoré by boli lacnejšie. Rozšírenie siete podzemnými káblami bude o 3 až 8 mld. eur drahšie ako rozšírenie nadzemnými vedeniami a dodatočné náklady sa pravdepodobne premietnu do cien elektriny pre spotrebiteľov. Vláda však argumentuje, že zo strednodobého hľadiska sa dosiahnu úspory, keďže sa predíde protestom a výstavba sa tým urýchli.

Vláda schválila plány na rozšírenie siete prostredníctvom podzemných káblov v dĺžke približne 1000 km. Rozšírenie siete je pilierom programu kancelárky Angely Merkelovej, v rámci ktorého dochádza k presunu k energii z obnoviteľných zdrojov od energie vyrábanej v jadrových a tepelných elektrárňach. Prevádzkovatelia siete tvrdia, že nové prenosové trasy sú potrebné, aby sa elektrina z veterných elektrární pri severnom pobreží mohla prepravovať do priemyselných oblastí na juhu, kde sa končí prevádzka niekoľkých jadrových elektrární.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?