Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne energetické zdroje
Ilustračné foto pixabay.com
27. januára 2019 13:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Nemci chcú najneskôr do roku 2038 skončiť s výrobou elektriny z uhlia

Regióny, ktoré postihne ukončenie ťažby uhlia, by podľa takzvanej uhoľnej komisie mali dostať dotácie v sume 40 mld. eur.

Panel zostavený nemeckou vládou odporučil, aby krajina prestala spaľovať uhlie na výrobu elektriny najneskôr v roku 2038. Takzvaná uhoľná komisia dosiahla dohodu v tejto problematike v sobotu. Ide o súčasť snahy o zabrzdenie klimatických zmien. Komisia navrhuje, aby vláda v najbližších desiatich rokoch pomohla vytvoriť do 5 tis. nových pracovných miest v postihnutých regiónoch, keď sa bude ťažba uhlia bude postupne ukončovať. Tieto regióny by podľa komisie mali v najbližších dvadsiatich rokoch dostať dotácie v celkovej sume 40 mld. eur.

Viac ako tretinu elektriny Nemecko vyrába z uhlia. Panel, v ktorom sú zastúpené banské regióny, energetické spoločnosti, vedci a environmentalisti, naznačil, že opätovné posúdenie v roku 2032 by mohlo ukončenie využívania uhlia urýchliť s tým, že by sa tak stalo už v roku 2035. Rozhodnutie komisie ešte musí schváliť nemecká vláda.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame